reklama

Společně s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých jedná o vytvoření budoucí vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci uvedl, že bude jednat s pojišťovnami o tom, jak by se mohly více zapojit.

Stejně jako vláda koalice Spolu uvádí, že jen očkování znamená návrat k normálnímu životu. Podle koalice by pojišťovny měly rozeslat rizikovým skupinám, a to především seniorům, informační materiál. Měl by představit výhody očkování, vyvrátit mýty s ní spojené a apelovat na adresáty, aby se nechali očkovat. V Česku stále zůstává asi 400.000 seniorů, kteří nákazu neprodělali a nejsou očkovaní. Seniorům častěji hrozí těžký průběh covidu-19.

"Výraznější roli by měli hrát také praktičtí lékaři, kteří by měli aktivně vést svoje neočkované pacienty k tomu, aby se naočkovali," uvedl AntiCovid tým. Také podle Vojtěcha je přesvědčování nyní na prakticích. Jejich předseda Petr Šonka ale dnes v Rádiu Impuls řekl, že se mnohé pacienty nedaří k očkování přesvědčit, mnozí se z nejrůznějších důvodů očkovat nechtějí.

Podle AntiCovid týmu by vláda měla také posílit kapacity trasování, podle koalice hygieny nestíhají dohledávat všechny nahlášené kontakty.

Spolu je také pro testování ve školách, které navrhuje udělat v pondělí po podzimních prázdninách. V tento den se podle rozhodnutí vlády budou testovat žáci v osmi okresech, kde je situace nejhorší.