Zemana na obědě kromě manželky Ivany doprovodí jeho dcera Kateřina, s Babišem vedle manželky Moniky přijedou dcera Vivien a syn Frederik. Své děti z prvních manželství politici na oběd nepřivedou.

Při uvítání by se premiérova rodina měla stejně jako v předchozích letech zapsat do pamětní knihy lánského zámku. Úvodní setkání se koná za přítomnosti médií, po němž se rodiny obou politiků přesunou k obědu. Žádná tisková konference naplánovaná není, v předchozích letech ale premiér po obědě před novináři krátce shrnul obsah debaty.

Hlava státu s předsedou vlády na novoročním obědě zpravidla mluví o společenských záležitostech nebo o plánech na nadcházející rok. Obvykle se ale dotknou i aktuální politické agendy. Loni tak mluvili například o výsledku státního rozpočtu za rok 2018 nebo o plánovaných zahraničních cestách.

K jednání o aktuální politické situaci se Zeman s Babišem scházejí pravidelně zhruba jednou za měsíc na večeři v Lánech. Naposledy spolu takto jednali 17. prosince, kdy se jejich debata týkala mimo jiné odvolání ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila. Zeman v minulosti úřad i jeho dosavadního šéfa často kritizoval, zejména kvůli varování NÚKIB před výrobky čínských firem Huawei a ZTE.

Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku šlo o společenské setkání, při němž oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou. Letos poprvé se oběda zúčastní i děti prezidenta a premiéra.