Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komora: Stavební zákon pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Nový stavební zákon, který dnes schválila Sněmovna, pomůže podle Hospodářské komory občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb, od dálnic po rodinné domy.

Zákon odráží závěry mezinárodní analýzy a doporučení Světové banky, sdělila ČTK Hospodářská komora ČR. Stejný názor sdílejí také Svaz průmyslu a dopravy a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Hospodářská komora se spolu s ministerstvem pro místní rozvoj na přípravě zákona od začátku podílela.

Sněmovna přehlasovala senátní veto a nový stavební zákon stvrdila. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Zákon se připravoval několik let a ministerstvo pro místní rozvoj, které ho předložilo, ho považuje za zásadní. Odpůrci varují, že vzdálí úřady občanům, a stavební řízení naopak zkomplikuje. S prosazením zákona dnes pomohly hlasy šesti poslanců KSČM. Zákon musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 104 poslanců, zapotřebí jich bylo alespoň 101.

"Příprava klíčové normy trvala téměř celé volební období, předcházela jí dlouhá analytická fáze ministerstva pro místní rozvoj. Předložený návrh reflektuje závěry a doporučení mezinárodní analýzy a doporučení Světové banky. Nejspolehlivější cestou ke zjednodušení a zrychlení řízení bez negativního dopadu na chráněné veřejné zájmy je integrace procesů. Nový stavební zákon pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb, ať už dálnic, bytů, energetických a průmyslových staveb, rodinných domů či občanské vybavenosti,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Podle něj bylo nezbytné zásadně změnit zkostnatělý stav stavebního práva. Jak uvedl, jediným zásadním sporem byla otázka odděleného modelu státní správy. “Tato věc se stala tématem více politickým než odborným. Je dobře, že obavy o kompetence představitelů samosprávy nebyly upřednostněny před legitimními zájmy občanů, infrastrukturních a dalších investic,” doplnil Dlouhý.

Senát zákon vetoval začátkem července hlasy všech přítomných senátorů. Nelíbil se jim hlavně navrhovaný přesun stavebních úřadů pod stát. To kritizovala i sněmovní opozice. Opoziční řečníci varovali hlavně před kolapsem stavebního řízení, který podle nich přinese plánované zřízení Nejvyššího stavebního úřadu. Zákon nazývali paskvilem a vládě vyčítali, že ho protlačuje silou.

Zákon má vstoupit v účinnost k 1. červenci 2023, některé změny ale začnou platit již od 1. ledna příštího roku. To umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní nové lidi.

MMR zdůrazňuje, že nový zákon zajistí například dodržování lhůt. Také podle něj posiluje postavení obcí v územním rozvoji.

Témata:  zákony stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy