Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus: Česko má třetí nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku přibylo v úterý 367 potvrzených případů koronaviru. Je to třetí nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. Dosud se v zemi nakazilo 22.548 lidí. Vyléčených je 16.662, tedy zhruba tři čtvrtiny. S covidem-19 zemřelo 416 lidí. Aktuálně je v Česku 5470 nakažených.

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nyní ve všedních dnech výrazně přesahují 200 nakažených. Pod touto hranicí byl nárůst jen v neděli, o víkendu se ale testuje méně. Naopak v pátek laboratoře odhalily rekordních 505 případů koronaviru. Za poslední tři všední dny přibylo více než 1100 nakažených, což je vyšší tempo než v březnu nebo dubnu.

U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh, v nemocnicích je s nákazou méně pacientů než na jaře. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v úterý uvedl, že s nákazou je hospitalizováno 122 lidí, ve vážném stavu je 22 z nich. Denně je hospitalizováno asi deset lidí s covidem, ale většina ne kvůli covidu. "Většina těch hospitalizovaných jsou velmi seniorní pacienti a nemocnice nám hlásí, že ani nemají příznaky," sdělil Dušek.

Nejhorší situace zůstává na Kolínsku, kde je za posledních sedm dní 35 nakažených na 100.000 obyvatel. Následuje Praha s více než 32 nakaženými na 100.000 obyvatel. Jediným regionem ČR, kde nebyl v uplynulých sedmi dnech zaznamenán ani jeden případ covidu, je Mostecko.

"Pouze v několika okresech jdou ty nárůsty k vyšším číslům. Jsou to známá ohniska, řada z nich už je uhašených. A dlouhá řada okresů, kde se po dobu léta nic dramaticky významného nestalo," řekl Dušek. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, odhaduje na 1,1. Na podzim očekává minimálně stejný záchyt nových případů, spíš ale vyšší.

Zářijový návrat dětí a studentů do škol a lidí z dovolených by mohl podle epidemiologů situaci s koronavirem zhoršit. Od září proto bude povinné zakrývání nosu a úst v hromadné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků a u říjnových krajských a senátních voleb.

Témata:  COVID-19 koronavirus Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) Česká republika

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy