Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus: Hromadné očkování v ČR by mohlo být v nemocnicích, začne boj proti dezinformacím

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Očkování proti covidu jednou z vakcín, která má náročnější skladování, bude hromadné. Větší skupiny by se mohly nechat naočkovat ve státních nemocnicích. Praktičtí lékaři použijí jinou látku, kterou není nutné uchovávat ve speciálních podmínkách. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Nepředpokládá, že by si lidé mohli vybírat, kterou z vakcín se chtějí nechat očkovat. Jako první by očkování měli dostat pacienti s určitými nemocemi, senioři a zdravotníci z krizového provozu.

Ministr zmínil dvě vakcíny. Jedna z nich se dá distribuovat za běžných podmínek, druhá potřebuje speciální chladové podmínky. Ty zajistí dodavatel. Látka by se měla využít při hromadném očkování, a to třeba skupin zdravotníků. Mohly by ho mít na starost nemocnice, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví, popsal Blatný. Druhou látkou by očkovali praktici. Podle ministra se na to už začínají připravovat.

"Zjednodušující je to, že v prvních měsících nepřijdou miliony dávek, ale desítky, možná stovky tisíc," uvedl Blatný. Podle něj manuál určí, kdo první látku dostane. Měli by to být pacienti s určitými onemocněními, u kterých hrozí horší průběh covidu, ale i starší lidé a zdravotníci. "Úplně nejdřív jsou to závažně nemocní, zejména staří lidé. A zdravotníci, kteří zajišťují krizovou péči," řekl Blatný. Následovat by měli ostatní zdravotníci, praktici. Ministr zmínil pak také učitele.

Podle Blatného je podstatné, aby očkovací látky byly srovnatelné. Lidem by tak mělo být lhostejné, jakou vakcínu dostanou, míní ministr. "Nepředpokládám, že bude možno, aby si každý vybral, kterou vakcínu chce. Neumím si představit, na základě čeho by si vybíral. U lékaře si také nemůžete vybrat lék. Dostanete ten, který je potřeba, který je adekvátní," dodal Blatný.

Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích kolem pandemie koronaviru. Komplexní komunikační kampaň k vysvětlování opatření proti šíření koronaviru podle ministra začne až v příštím roce, protože nelze počítat s výsledkem výběrového řízení dříve než 1. ledna. Vláda na komunikační kampaň schválila 50 milionů korun na konci října.

"Od pondělí začne zatím náš tiskový odbor na internetových stránkách uvádět na pravou míru ty nejčastější dezinformace. Při tiskových konferencích v pátek pak vybereme vždy tu nejzásadnější a bude k ní komentář," uvedl Blatný.

U komplexní kampaně podle něj vše postupuje pomaleji, než by bylo celkově žádoucí. Je ale podle něj třeba dodržovat zákonné postupy. Po rozhodnutí vlády na konci října podle Blatného bylo vypsáno výběrové řízení na právní kancelář, která vypíše výběrové řízení na dodavatele kampaně. "Nyní se vypisuje to výběrové řízení na samotnou kampaň. Nejde počítat s výsledkem dříve než 1. ledna, a proto spouštíme i tuto kampaň," dodal ministr.

Komunikační kampaň by se měla týkat například plošného testování, nošení roušek, aplikace eRouška, boje s dezinformacemi, hledání dobrovolníků nebo darování krve a plazmy. Zaměřit by se měla i na mladé, dodržování rozestupů, kontaktů, hygieny, životosprávy nebo posílení imunity.

Vláda dnes rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování fake news a dezinformace Jan Blatný Ministerstvo zdravotnictví nemocnice

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy