reklama

"Chceme zvýšit množství testování pro Pražany a množství odběrových míst v Praze. Místa v pěti městských částech jsou už vytipovaná," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) s tím, že umístění odběrových míst se nyní projednává s dotčenými radnicemi.

První z nich bude na adrese Václavské náměstí 29 otevřeno v pátek 14. srpna. Místo v centru metropole by mělo být určeno primárně pro turisty. Výsledek testu metodou PCR, tedy výterem z nosohltanu, by podle Hlubučka měl být samoplátcům známý do dvou hodin.

Nově vzniklé odběrové místo v centru bude provozovat laboratoř GHC Genetics, řekl ČTK ředitel společnosti Viktor Furman.

Další odběrové místo by v budoucnu magistrát ve spolupráci s radnicí městské části měl podle Hlubučka otevřít v Praze 9, kde radnice městské části ve spolupráci s GHC Genetics odběrové místo v areálu Polikliniky Prosek již dříve provozovala. S dalšími velkými městskými částmi se nyní jedná. Podle Hlubučka budou odběry provádět pracovníci soukromé laboratoře.

Od září by mělo být zpřísněno nošení roušek. Ochrana úst a nosu by měla být se začátkem školního roku povinná ve všech vozech městské hromadné dopravy. "Pokud by se situace dále zhoršovala, je možné i znovuzavedení nošení roušek i ve veřejných uzavřených prostorech," dodal náměstek.

V Praze nyní odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří. Na většině místech testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce. Odběry provádí například v Ústřední vojenské nemocnici, v Nemocnici na Bulovce, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, v areálu laboratoře Prevedig v Praze 8 nebo na zámku Veleslavín, kde odběry provádí pracovníci společnosti EUC Laboratoře. GHC Genetics také v Praze provádí testy u Polikliniky Prosek v Praze 9.

V Praze jsou nyní roušky povinné v metru a v pobytových a nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách, v čekárnách u lékaře a v nemocnicích.

reklama