reklama

První tisíce dávek vakcíny schválené pro EU by mohly mohly v ČR být na konci letošního roku, v lednu pak dalších asi 250.000 dávek.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla podle ministra látku firmy Pfizer schválit 21. prosince. "Do dvou dní ji schválí Evropská komise a od 24.prosince bude možné léky distribuovat. Pokud se tak stane, tak se první dávky dostanou ještě mezi vánočními svátky. A očkovat se bude neprodleně," řekl.

První lidé by se podle Blatného mohli očkovat mezi svátky. Půjde asi o 10.000 dávek. Jako první se budou očkovat zdravotníci v nemocnicích, kde se starají o pacienty s covidem-19 ve vážném stavu. V Praze budou první vakcíny na covid-19 aplikovány ve Fakultní nemocnici Motol a ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Očkovací látky z první dodávky půjdou i do všech krajů. To ve Sněmovně dnes potvrdil také premiér Andrej Babiš. "Ministerstvo zdravotnictví má jasný příkaz - vakcína přijede do skladu, rozdělí se do všech krajů, budou tam už čekat auta jednotlivých krajů, rozvezou to a začne se konečně očkovat," řekl. Například Praha dostane z první dodávky 1204 dávek, zmínil. Další dodávky od firmy Pfizer už budou rozvezeny přímo do 29 distribučních center, řekl později Babiš novinářům.

Poslanec KDU-ČSL a člen Ústředního krizového štábu Vít Kaňkovský v reakci na Babišova slova poznamenal, že pokud tvrdí, že Česko je na očkování dobře připraveno, tak mate veřejnost. "Jsme možná na jedné třetině nachystání logistiky," doplnil.

"Při počtu vakcinačních center, jak jsou nyní nastavena zejména na látku firmy Pfizer, při očkování zhruba kolem 300 lidí denně, jsme schopni zajistit použití všech vakcín, které budou v této době dodány," uvedl ministr zdravotnictví na tiskové konferenci.

Ke srovnání příprav na očkování ČR a okolních zemí Blatný řekl, že jsou různé cesty, jak se dostat ke stejnému cíli. "Ve chvíli, kdy postavíte vakcinační centrum mimo nemocnici, stejně do něj musíte povolat zdravotnické pracovníky, kteří jinak jsou v té nemocnici," řekl. Podle počtu dodávaných vakcín podle harmonogramu je to ČR schopná zvládnout s kapacitami uvnitř nemocnic, doplnil. V záloze jsou podle něj také polní nemocnice v Praze a v Brně. S majitelem výstaviště v Letňanech chce o prodloužení nájmu jednat.

Babiš ve Sněmovně také uvedl, že informační kampaň ministerstva zdravotnictví k vakcinaci má zpoždění. "Dávno jsme měli přesvědčovat spoluobčany, že řešení té šílené situace, kterou všichni tento rok prožíváme, je očkování, jedině očkování," poznamenal.

V prvním čtvrtletí ministerstvo očekává, že by mohla být očkovací látka asi pro milion lidí. Jenom seniorů, kteří mají být mezi prvními očkovanými spolu se zdravotníky a mladšími vážně chronicky nemocnými, je více než 2,3 milionu. Záležet bude podle Blatného na dodávkách od farmaceutických firem, které je vyrábějí. Celkově má ČR objednánu očkovací látku pro 6,9 milionu lidí. Zájem má asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých.

reklama