Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kovářová a Bartošek: Kvůli obstrukci teď není třeba měnit sněmovní pravidla

Jan Bartošek
Jan Bartošek
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Koaliční místopředsedové Sněmovny Věra Kovářová (STAN) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) se shodli na tom, že kvůli poslední obstrukci opozičního hnutí SPD při schvalování vládní pandemické novely není teď potřeba měnit zákonná pravidla jednání Sněmovny. Obdobně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se vyjádřil poslanec opozičního hnutí ANO, bývalý vicepremiér Karel Havlíček.

Kovářová označila obstrukci za legitimní nástroj opozice. Měla by ale mít podle ní nějakou politickou kulturu a hranici, aby koaliční většina mohla schvalovat vládní zákony a plnit program kabinetu. Zároveň Kovářová řekla, že není nakloněna tomu, aby se kvůli poslední obstrukci měnil jednací řád Sněmovny. "Pokud nebude dodržována politická kultura, žádný jednací řád tomu nepomůže," uvedla.

"Není to o změně jednacího řádu, ale o dohodě, jak jej interpretovat," poznamenal Bartošek. Opozice podle něho musí mít prostor na vyjádření, nemůže ale paralyzovat chod dolní komory. "Diskusi o omezování času na příspěvky nevidím jako první krok, kterého bychom se měli zhostit," uvedl Bartošek.

K obezřetnosti ohledně omezování opozice nabádal Havlíček. Na případné revizi jednacího řádu by se musely podle něho shodnout všechny sněmovní kluby s platností až od dalšího volebního období. Havlíček míní, že vládní většina "nastoupila do Sněmovny jako buldozer na sílu" a je právo opozice bránit se.

Předseda SPD Tomio Okamura upozornil na to, že hnutí "plně v souladu s parlamentní kulturou" předem oznámilo, že bude pandemickou novelu, ale také návrh na možnost zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí, blokovat. "Je to standardní demokratický nástroj," míní.

Sněmovna pandemickou novelu schválila ve středu večer po zhruba 35 hodinách od zahájení jednání v úterý dopoledne. Debatu o předloze provázela obstrukce poslanců SPD.

Témata:  Věra Kovářová Jan Bartošek Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 18:57

80 let od atentátu na Hitlera: Scholz vyzval občany, aby se postavili za svobodu a demokracii

Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této příležitosti vyzval spolkový kancléř Olaf Scholz občany, aby se postavili za svobodu a demokracii. Upozornil na to server Der Spiegel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy