"Nechápu, proč nechcete dát lidem peníze," prohlásil Babiš. Superhrubou mzdu označil za "podvod z dílny" někdejšího premiéra za ODS Mirka Topolánka a tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, když se jedná podle premiéra o daň z daně.

V programu nynější vlády je zrušení superhrubé mzdy se sazbou daně 19 procent, Babiš ve Sněmovně prosadil základní sazbu 15 procent. Kovářová poukazovala na to, že Babiš ještě nedávno tvrdil, že takové snížení daně by zničilo hospodářství. "Proč tyto veletoče?," tázala se.

Babiš prohlásil, že názor změnil kvůli koronavirové krizi a Česko si podle něho může s ohledem na nynější míru zadlužení takové snížení daně z příjmu dovolit. "Myslím, že v těžkých časech musíme zaměstnance podpořit. Covid změnil náš život a změnil všechno," řekl.

Kovářová ale prohlásila, že lidé si Babiše pamatovat jako člověka, který "provedl nejhorší útok na státní kasu" a "devastující útok na obce a kraje".

Vládní daňový balíček, který nové sazby daně z příjmu obsahuje, nyní projednává Senát. Senátní hospodářský výbor navrhl menší zvýšení základní slevy na poplatníka, než jak ji ve Sněmovně prosadili Piráti. Kraje a obce by měly podle výboru dostat vyšší podíl na výnosech daní.

Prezident Miloš Zeman v úterý oznámil své rozhodnutí, že daňový balíček vetuje. Důvodem je zejména právě zvýšení daňové slevy na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu.