Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize v ČSSD? Nová čísla jsou tragická

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, menší vládní strana se podle modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi dostala na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.

Naopak o dva procentní body na 6,5 procenta posílila od srpna KSČM, která vládu hnutí ANO a sociálních demokratů toleruje. Ve volbách by zvítězilo ANO, udrželo podporu 30 procent. Podle volebního modelu, který dnes zveřejnila Česká televize, by se do Sněmovny dostalo devět stran.

Piráti by v září dostali 15,5 procenta hlasů, meziměsíční pokles činí 1,5 procentního bodu. ODS zůstala na podpoře 14,5 procenta. O dva procentní body si pohoršilo hnutí SPD, získalo v září by získalo šest procent hlasů.

Podpora STAN vzrostla o půl procentního bodu na 5,5 procenta. Na pěti procentech byly vedle ČSSD také TOP 09 a KDU-ČSL. Lidovcům se zisk v porovnání se srpnem nezměnil, TOP 09 si polepšila o půl procentního bodu.

Nezměnila se podpora nového uskupení Václava Klause mladšího Trikolóra. Získalo by 3,5 procenta hlasů, což by na vstup do Sněmovny nestačilo. Zisk Trikolóry dal analytik Kantar CZ Pavel Ranocha do souvislosti s klesající podporou hnutí SPD. "Zhruba polovina, nebo dokonce více než polovina lidí, kteří odešli od tohoto hnutí, se přesunuli k Trikolóře," uvedl. Klause mladšího podle Ranochy pokládají za zkušenějšího a serióznějšího politika.

Průzkum se uskutečnil mezi 16. zářím a 5. říjnem mezi 872 respondenty, kteří nevylučují účast ve volbách a uvádějí, že svůj výběr nezmění. Statistická chyba činí 1,3 procentního bodu až tři procentní body.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) volební preference hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí: Letní teploty budou pokračovat, hrozí i bouřky

Českou republiku čeká do konce týdne proměnlivý vývoj počasí. Zatímco v první polovině sledovaného období se budeme těšit ze slunečné oblohy bez deště, s příchodem víkendu začne mraků i srážek přibývat. Spolu s tím budou stoupat i teploty, které se před víkendem lokálně přiblíží až k tropické třicítce, přičemž závěr týdne přinese ojedinělé bouřky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministerstvo životního prostředí

Komentář

Revoluce v Zelené úsporám. Češi už vyčerpali přes sto miliard korun

Dotační program Nová Zelená úsporám dnes po třinácti letech čeká „malá revoluce“. Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Igorem Červeným totiž představí jeho nové podmínky. Ty spočívají zejména ve výrazném omezení dosavadní páteře programu, tedy přímých dotací, místo nichž bude převážně možné čerpat „jen“ bezúročný úvěr. Přímou dotaci získají jen nízkopříjmové domácnosti v programu NZÚ Light. Stát tedy pokryje úroky, které lidem vzniknou nad rámec renovace.