Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kupka: Česko je připraveno pokračovat v dopravní pomoci Ukrajině

Martin Kupka
Martin Kupka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na Ukrajině. Řekl to dnes ministr dopravy Martin kupka, který se ve městě Rzeszów na východě Polska zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra. Hlavním tématem byl rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a také obnova infrastruktury. Kupka představil českou dopravní pomoc Ukrajině za uplynulý rok, setkal se i s kolegy z Británie, Švédska a Ukrajiny.

"Už přes rok trvá barbarská ruská agrese vůči Ukrajině. Od prvního dne Česká republika pomáhá Ukrajincům s obranou a obnovou jejich území, a to i v oblasti dopravy. Poskytujeme provizorní mosty, které nahrazují zničenou infrastrukturu. Podílíme se na transportu ukrajinského obilí na světové trhy. České tramvaje a autobusy pomáhají ukrajinským městům obnovovat vozový park systémů hromadné dopravy. V dopravní pomoci jsme připraveni pokračovat i nadále,“ uvedl Kupka v tiskové zprávě.

Zástupci více než dvou desítek států ze tří kontinentů, kteří se na polsko-ukrajinské hranici sešli, se zabývali také možnostmi budoucího obnovení dopravních a logistických tras spojujících Ukrajinu se zbytkem Evropy a se světem.

"Válka na Ukrajině nám ukázala, jak důležité je mít kvalitní dopravní spojení mezi zeměmi EU a jejich sousedy. Proto jsme v revizi celoevropské dopravní sítě TEN-T, kterou jsme vyjednali během našeho českého předsednictví EU, zahrnuli Ukrajinu a Moldavsko do systému evropských dopravních koridorů,“ připomněl Kupka.

Kromě samotného jednání ministr také navštívil hraniční přechod Korczowa-Krakovets, který představuje klíčový uzel pro přepravu humanitární pomoci a vybavení na Ukrajinu.

"Hraniční přechod Korczowa jsem navštívil téměř přesně po roce. Loni v březnu jsem zde viděl tisíce lidí, kteří prchali před válečným běsněním. Dnes jsem zde byl svědkem propracovaného logistického systému, díky kterému Ukrajina získává tolik potřebnou materiální pomoc," uvedl po návštěvě ministr dopravy.

Na okraj společného jednání se Kupka sešel i se svými protějšky z Ukrajiny, Británie a Švédska. S náměstkyní ukrajinského ministerstva infrastruktury Oleksandrou Azarchinovou jednal o zapojení českých firem do obnovy poničených silničních a dálničních mostů. Řešili také možnost pomoci s výcvikem ukrajinského leteckého personálu.

Hlavním tématem jednání s britským ministrem Markem Harperem byly zkušenosti, které má Británie s výstavbou vysokorychlostních tratí a spolupráce v železniční dopravě. Se švédským ministrem infrastruktury a bydlení Andreasem Carlsonem, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii, Kupka hovořil o aktuálním stavu jednání o změnách emisní normy Euro 7.

Témata:  Martin Kupka doprava Ukrajina

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy