Stanovit maximální možnou výši cen energií pro všechny odběratele, tedy i pro průmysl a velké firmy, bylo nemožné, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj vláda tuto možnost hledala, ale její dopad na státní rozpočet by byl až příliš velký.
Česko bude podle ministra podporovat v EU prodloužení dočasného krizového rámce, který umožňuje okamžitě podpořit podnikatele v důsledku vysokých cen energií a protiruských sankcí.
Vláda v pondělí oznámila, že maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny stanoví na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na tři koruny za kWh. Opatření by mělo platit i pro samosprávy či veřejný sektor prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Naplatí naopak pro velkoodběratele energií. Pro ty vláda vyčlenila kompenzace ve výši 30 miliard korun. Firmy si o ně budou moci požádat od 1. listopadu.
"Šli jsme na hranu možností. Hledali jsme možnost řešení zastropování cen energií pro všechny, ale ukázalo se to jako nemožné," řekl dnes Kupka. Důvodem jsou podle něj dopady podobného kroky na státní rozpočet. Zároveň připomněl, že plošné zastropování nezavedl žádný stát v EU.
Ministr spoléhá také na další řešení v celé EU. Česko by podle něj mělo podpořit prodloužení dočasného krizového rámce i pro příští rok. Dodal, že je pro to podpora i v dalších státech unie. Zároveň chce apelovat na další úspory. Připomněl, že spotřeba plynu letos oproti loňsku klesla už o 20 procent.
Kupka také zdůraznil nutnost reforem v energetické politice v EU. "Musíme na úrovni celé Evropy udělat reformu a konečně říct, jaké jsou racionální ambice. Opustit současný trh s povolenkami je podle mě nezbytně nutné, protože se s nimi více spekuluje, než aby sloužily k tomu, že děláme energetický trh odolnější," řekl ministr. Evropa podle něj musí také zajistit pevné zdroje energií, například v podobě jaderných či tepelných elektráren, protože obnovitelné zdroje stále nemohou pokrýt veškerou spotřebu.
Za nedostatečnou označil dosavadní podporu státu pro velké a střední podniky viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "Musí se změnit," zdůraznil. Zafixované ceny energií pro příští rok má podle něj v současnosti asi jen pětina tuzemských firem. Vyzval proto vládu k iniciaci změn i na úrovni EU a změn některých parametrů pro podpory podniků z dočasného krizového rámce.
Témata: Martin Kupka , firmy, energetika
Související
16. října 2024 18:11
12. října 2024 16:21
11. října 2024 11:13
8. října 2024 10:48
2. března 2024 20:52
23. února 2024 11:05