Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli kybernetické hrozbě se schází Bezpečnostní rada státu

Kvůli kybernetické hrozbě se schází Bezpečnostní rada státu
Kvůli kybernetické hrozbě se schází Bezpečnostní rada státu
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kvůli kybernetickému útoku proti ministerstvu zahraničí se dnes ráno sejde Bezpečnostní rada státu (BRS). Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) upozornil, že za červnovým narušením vnější počítačové sítě ministerstva stála cizí státní moc.

Jednání BRS bude také první příležitostí pro setkání premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) poté, co prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury.

Podle Hamáčka se odborníci kybernetickým útokem zabývají už delší dobu. Podle serveru Deník N za útokem na českou diplomacii s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví to označilo za spekulaci.

BRS koordinuje činnosti státu v bezpečnosti a připravuje vládě návrhy opatření k jejímu zajištění. Členy rady jsou premiér a ministři vnitra, obrany, zahraničí, financí, průmyslu, zemědělství, dopravy a zdravotnictví.

Témata:  vláda ČR kybernetická bezpečnost Andrej Babiš Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. května 2026 16:39

8. května 2026 4:00

Předpověď počasí na prodloužený víkend. Očekává se změna k lepšímu

Začíná druhý květnový prodloužený víkend, v jehož průběhu se očekává postupné oteplování. Zatímco dnes místy maximální teploty jen sotva překročí 10 stupňů, v neděli se maxima dostanou přes dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Andrej Babiš

Zvykejme si na Babiše. Chce vyhrávat volby příštích 11 let

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že jeho politické ambice sahají hluboko do budoucna. Ve svém pravidelném pořadu „Sorry jako“, který natáčí společně s vicepremiérem Karlem Havlíčkem, prohlásil, že plánuje vítězit ve volbách i v příštích jedenácti letech. Konkrétně si vytyčil cíle pro volební roky 2029, 2033 a 2037.