Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lavrov jménem Ruska předsedal Radě bezpečnosti OSN

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
Foto: BBC

Zajímavé scény byly k vidění na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Její předsednictví totiž v dubnu připadá Rusku, které loni v únoru napadlo sousední Ukrajinu. O utrpení jejího lidu se během mítinku zmínil generální tajemník OSN Antonio Guterres, informovala dnes agentura Reuters.

Guterres na pondělním jednání řekl, že ruská invaze způsobuje ukrajinskému státu a jeho lidu obrovské utrpení a devastaci. "Napětí mezi velmocemi je na historickém maximu. To samé platí i o riziku konfliktu," poznamenal generální tajemník, zatímco seděl vedle Lavrova.

Šéf ruské diplomacie předsedal jednání a rovněž se dostal ke slovu. "Jako během studené války jsme dosáhli nebezpečné situace, možná ještě nebezpečnější. Dostali jsme se do ní kvůli ztrátě důvěry v multilateralismus," prohlásil.

Guterres zároveň tlačil na pokračování dohody, která umožňuje bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Její platnost by měla vypršet 18. května. "Demonstruje to, že kooperace je základem k vytvoření větší bezpečnosti a prosperity pro všechny," zdůraznil.

Témata:  Sergej Lavrov António Guterres OSN OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

22. května 2024 13:39

Rusko: Pokud budou na Ukrajinu vysláni francouzští vojáci, přijmeme odvetná opatření

Pokud budou na Ukrajinu vysláni francouzští vojáci, Rusko přijme odvetná opatření nejen na politické úrovni. Ve středu to uvedl Arťom Studennikov, vedoucí sekce pro Evropu na ruském ministerstvu zahraničních věcí, citovaný ruskou tiskovou agenturou RIA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy