Příznaky idiopatické plicní fibrózy (IPF), která se projevují potížemi s dýcháním, si mohou lidé podle lékařů plést s postcovidovým syndromem. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Česká pneumologická a ftizeologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. S nemocí se léčí stovky lidí, další o ní neví.
Někteří pacienti k plicním lékařům už s chybnou diagnózou postcovidového syndromu přicházejí. "Když je vyzpovídáme, ukáže se, že s dýcháním měli potíže ještě před onemocněním covidem. Proto vybízíme k obezřetnosti při určování diagnózy," uvedla předsedkyně sekce odborné společnosti Martina Šterclová.
Vzácná IPF poškozuje plicní sklípky, mění jejich jemnou tkáň na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou. Ubývá tak plochy na dýchání a nemocným kyslík nestačí. Nejčastěji se onemocnění projevuje dušností a kašlem, čímž může být zaměněno právě za následky prodělání covidu.
Například plicní klinika Fakultní nemocnice a lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové podle přednosty Vladimíra Koblížka pečuje asi o 1800 pacientů s postcovidovým syndromem. "Přibližně jedno až dvě procenta z nich má určité fibrotické změny na plicích, ale zatím nevíme, zda postupně nevymizí. Na to ještě uplynula příliš krátká doba," vysvětlil. U pacientů, kteří mají plíce poškozené po covidu-19, lékaři předpokládají, že se jim postupně zahojí. U IPF jsou ale jizvy na plicích nevratné a postupně jich přibývá.
Správnou diagnózy a brzké nasazení léčby může u pacientů s IPF zpomalit ničení plic. "To, že má pacient IPF, lze poměrně snadno poznat při poslechu plic fonendoskopem. Při nádechu a výdechu se ozývá zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu. Lze jej také přirovnat k rozepínání suchého zipu," popsala Šterclová.
Podle předsedkyně odborné společnosti Martiny Koziar Vašákové další pacienty lékaři odhalili při vyšetřeních kuřáků kvůli včasnému záchytu rakoviny plic, který byl letos spuštěn. "Do programu zveme bývalé a současné kuřáky ve věku mezi 55 až 74 lety a těchto lidí se nejvíce týká také IPF," uvedla.
Příčiny vzniku IPF lékaři neznají, může jimi být genetika a vnější vlivy, jako je znečištěné prostředí nebo právě kouření. Od začátku koronavirové pandemie pneumologové také stále zkoumají vliv prodělání covidu-19 právě na vznik fibróz. První příznaky jsou nenápadné, pacienti se zadýchávají do schodů, později i při chůzi nebo hovoru. Neléčení mají problémy se vůbec nadechnout.
Související
17. listopadu 2024 18:59
24. října 2024 19:37
22. října 2024 10:08
16. října 2024 11:09
25. září 2024 14:25
11. září 2024 21:58