Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři vyšetří dlouholeté kuřáky, chtějí včas odhalit rakovinu

Kouření, ilustrační fotografie
Kouření, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví připravuje program pro včasný záchyt rakoviny plic. Lékaři by v něm měli vyšetřovat kuřáky, kteří kouřili nejméně dvacet let dvacet cigaret denně, včetně těch, kteří už s kouřením přestali. V tiskové zprávě o tom informovala česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Poslední květnový den vyhlásila WHO Světovým dnem bez tabáku.

"Většina případů rakoviny plic, až 80 procent pacientů, je bohužel diagnostikována pozdě, kdy už léčba obvykle nevede k úplnému vyléčení. Její časná detekce je proto naprosto zásadní," uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví a přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Kouření je příčinou každého šestého úmrtí v Česku. Kromě rizika rakoviny plic, infarktu, mrtvice a dalších nemocí odborníci upozorňují na to, že kouření může snižovat účinnost řady léků. "Léky na úzkost, deprese a ředění krve fungují u kuřáků hůře. Kromě toho kouření zvyšuje nebezpečí vzniku cévních uzávěrů při užívání antikoncepce a bylo prokázáno, že potravinové doplňky s beta-karotenem u kuřáků zvyšují výskyt plicních nádorů," uvedl Jan Hartinger z Farmakologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Na celém světě žije kolem 1,3 miliardy kuřáků. Z nich osm milionů podle odhadů letos v důsledku kouření zemře, z toho 1,2 milionu kvůli pasivnímu kouření, tedy vdechování cigaretového kouře. Podle dat Státního zdravotního ústavu kuřáků v ČR ubývá. Alespoň příležitostně si zapálí cigaretu méně než čtvrtina starších 15 let. Část lidí přechází na alternativy klasických cigaret, které sice neobsahují dehet a další spaliny hoření, ale stejně jako v klasických cigaretách je v nich nikotin, na kterém vzniká závislost.

Roční výdaje státu na zdravotní péči o kuřáky a jejich kratší dobu ekonomické aktivity odborníci odhadují na 100 miliard korun. Výběr daní z tabáku tyto náklady nepokrývá.

Většina kuřáků má za život několik neúspěšných pokusů přestat, v průměru necelý jeden každý rok. Odborníci se shodují, že bez pomoci dokážou přestat jen asi čtyři procenta z nich. Pomoc jim proto nabízejí specializovaná centra a dostupné jsou i léky, které pomáhají se závislostí.

Témata:  lékaři kouření

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.