Lidé za méně než den poslali na transparentní účet na potratové pilulky pro ukrajinské ženy přes 700.000 korun. Na požadavek z oblastí, které nedávno opustila ruská armáda, upozornil na facebooku bývalý pražský záchranář Vít Samek.
První objednané léky z Česka by měly dorazit do země v neděli, podle něj pomoc přislíbila i jedna ze zdravotnických firem. Podle ministerstva zdravotnictví zatím oficiální požadavek na tento typ léků z ukrajinské strany zatím nebyl vznesen.
"V tuto chvíli neevidujeme požadavek na tyto druhy léků z ukrajinské strany a ani od nás ve várkách, které jsme poslali, neodešly," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. "Samozřejmě jsme schopni reagovat na požadavky Ukrajiny i v otázce tohoto typu léčiv," dodal.
Z Česka odjely dosud čtyři kamiony s léky, které darovaly přímo farmaceutické firmy nebo distributoři léčiv. Šlo o více než 720.000 balení léků používaných pro válečná zranění či operace, tlumení bolesti, ale také běžné léky na chronické nemoci, které jsou na Ukrajině nedostatkové. Ministerstvo ale na začátku války varovalo, aby lidé léky nevykupovali v lékárnách a nevozili je do země samostatně, protože musí být zachováno jejich správné skladování.
Léky typu postinor slouží jako nouzová antikoncepce, kterou lze použít řádově do několika dní od nechráněného pohlavního styku. V Česku je tento typ dostupný od roku 2000, od roku 2015 není třeba si je nechat předepsat lékařem. Přípravky tohoto typu obsahují dávku hormonů, která způsobí takové změny děložní sliznice, že je oplodněné vajíčko vypuzeno.
Mohou být rizikové pro ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou, vysokým tlakem nebo závažným poškozením jater. Podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo v roce 2020 dodáno do lékáren zhruba 6000 balení přípravků tohoto typu měsíčně. Ženy si je musí platit, stojí kolem 500 korun.
Proti iniciativě organizující odvoz léků na Ukrajinu se na sociálních sítích ozvalo protipotratové Hnutí pro život. "Skutečným lékem pro kteroukoliv ženu, která zažila znásilnění, není nějaké tableta, ale kvalitní psychologická pomoc. A především prevence, aby ke znásilnění nedocházelo vůbec," uvedlo. Příspěvek, kde Čechům doporučovalo raději přispět na pepřové spreje nebo elektrické paralyzéry, ale později smazalo.
Související
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 12:39
10. listopadu 2024 15:19
10. listopadu 2024 10:02
3. listopadu 2024 19:29
30. října 2024 21:22