Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé na Ústecku rebelují proti rouškám, Náchodsko má několik ohnisek nákazy

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na prostest proti vládním opatřením. Na sociálních sítích si vzájemně radí, kam například chodí bez ústenek nakupovat. Někteří píšou, kde všude bez zakrytí úst a nosu byli. S lidmi, kteří roušky odmítají, se tak setkávají průvodčí, řidiči autobusů, prodavačky v obchodech i policisté, zjistila ČTK.

Roušky jsou od jara povinné v nemocnicích, od července jsou v kraji nutné při vstupu do ambulancí lékařů, lékáren či do zařízení poskytujících sociální služby. V září zavedlo ministerstvo zdravotnictví roušky v hromadné dopravě a ve všech vnitřních prostorách.

Na území kraje řešili policisté 2663 případů, které se týkaly dodržování mimořádných opatření, řekla ČTK policejní mluvčí Jana Slámová. "Bylo zjištěno celkem 94 přestupků," uvedla. Doplnila, že devětkrát policisté dali pokutu. Maximální pokuta ve správním řízení je 10.000 korun.

"Já už prošla na benzínce, poště, v Olympii, v Lidlu," vyjmenovala členka facebookové skupiny Teplice proti rouškám. "Také chodím bez náhubku," uvedla další. Skupina čítající téměř 2500 příznivců v srpnu svolala proti vládním nařízením demonstraci. Na teplickém náměstí Svobody se nakonec sešlo několik desítek lidí.

Zejména prodavačky v obchodech mají s lidmi bez nasazených ústenek starosti. Musí totiž každého zákazníka, který roušku nemá, upozornit. Někteří bývají i agresivní. "Stalo se mi to několikrát. Někdy si je jen zapomenou nasadit, ale často říkají, že mají zdravotní problémy, nebo si dají před pusu jen něco, aby to vypadalo, že ji mají," řekla ČTK pokladní Veronika Koreňová. V obchodních centrech se tak někdy namísto roušky procházejí lidé s ubrousky či toaletním papírem před ústy.

S cestujícími, kteří nemají nasazenou roušku, se setkávají i průvodčí ve vlacích, většinu případů řeší dohodou, řekla ČTK mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. "Pouze v případě, kdy cestující opakovaně odmítá si roušku nasadit, tak máme možnost cestujícího vyloučit z přepravy a případně i za asistence policie," uvedla Novotná. Dodala, že s takovými lidmi se přepravce setkává minimálně.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v rozhovoru pro DVTV uvedl, že sever Čech a Karlovarsko patří mezi oblasti, kde lidé nařízená opatření ignorují nejčastěji. "Proti jaru je tady výrazně víc lidí, kteří chodí do obchodu bez roušky, mají ji pod bradou, aby se neřeklo. A hlavně výrazně vzrostla agresitivita těchto lidí," řekl Prouza. Uvedl, že někteří lidé programově zkouší chodit do obchodů bez roušek. "Mají to jako politický výkřik," dodal.

V okrese Náchod v Královéhradeckém kraji je šest až sedm ohnisek nákazy koronaviru, především ve středních školách. Náchodsko je nejzasaženějším okresem v kraji. Hygienici mají situaci pod kontrolou a k žádným konkrétním razantním opatřením se nechystají, sdělili dnes ČTK zástupci náchodské radnice. Ministerstvo zdravotnictví zařadilo Náchodsko do druhého, oranžového stupně nebezpečí, což značí počínající komunitní přenos.

Podle Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové bylo dnes dopoledne v okrese Náchod 341 aktivních případů koronaviru, v celém Královéhradeckém kraji pak 1021 případů. V okrese Náchod žije téměř 110.000 obyvatel.

"Na Náchodsku ani jinde v Královéhradeckém kraji nedochází ke komunitnímu šetření. U většiny pozitivních víme, kde se nakazili," sdělila dnes odpoledne ČTK mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Podle zástupců náchodské radnice s odkazem na údaje hradecké KHS se v posledních dnech epidemická situace v okrese Náchod zhoršila až na úroveň situace v Praze. "Nárůst případů výskytu onemocnění covid-19 je zřejmý přibližně v šesti až sedmi ohniscích, převážně se jedná o střední školy. V tuto chvíli není důvod k obavám," sdělil dnes starosta dvacetitisícového Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Podle něj je město Náchod připraveno na další vývoj v souvislosti s pandemií koronaviru jak materiálně, tak personálně. Náchod má k dispozici přibližně 50.000 až 60.000 roušek, 500 respirátorů, stovky ochranných rukavic a desítky litrů dezinfekce, které jsou určeny pro potřeby zaměstnanců městského úřadu a organizací zřizovaných městem včetně škol, uvedli zástupci radnice.

Během první vlny epidemie radnice koupila pro potřeby dezinfekce vnitřních prostor také generátor ozonu. Jeho využití mají na starosti dobrovolní hasiči a je k dispozici pro dezinfikování ve všech budovách a zařízeních města. Po nástupu druhé vlny zatím nebyl nasazen, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Nina Adlof.

"Použití je velmi jednoduché. V závislosti na rozloze prostoru, který má být dezinfikován, se nastaví potřebná doba, po kterou bude v daném místě generátor ozonu působit. Přístroj jsme měli možnost využít například v jedné z mateřských škol," uvedli zástupci města.

V souvislosti s vyššími počty nakažených v okrese Náchod hygienici zmínili Základní školu Jaroměř - Josefov, Jiráskovo gymnázium Náchod, soukromou střední školu ACADEMIA MERCURII v Náchodě nebo Základní školu v Polici nad Metují. "Mimo výskyt v uvedených školských zařízeních evidujeme více případů také v zařízení Diakonie Betanie Náchod a v Domově důchodců v Polici nad Metují," informoval dnes ČTK Krejčí.

Poslední plošné testování v Domově důchodců v Polici nad Metují neodhalilo žádný nový případ onemocnění covid-19, zůstávají tam pozitivní čtyři klienti a tři pracovníci. "Situace je tam stabilizovaná," dodala dnes Krejčí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 zdravotnické roušky Ústecký kraj Královéhradecký kraj

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.