Vzhledem k mandátu, který současné Sněmovně končí 21. října, jde podle něj o apel k symbolickému vyvození odpovědnosti. Čtvrteční Vondráčkovu návštěvu u hospitalizovaného prezidenta bez vědomí lékaře označil Jurečka za nepřijatelnou.

Lidovci chtějí podle Jurečky v koalici Spolu jednat o postupech, které by daly jasný standard pro komunikaci s nemocným prezidentem Milošem Zemanem.

Poslanci koalice Spolu podle šéfa sněmovního klubu KDU-ČSL Marka Výborného vytvořili také skupinu, která má připravit hladké předání moci po 8. listopadu, kdy má zasednout nová Poslanecká sněmovna. Poprvé se skupina sejde příští týden. Koalice chce být připravena, kdyby se rýsovalo něco nestandardního.

Vondráčkova návštěva u Zemana byla podle Jurečky naprosto zbytečná a vyvolala další otázky. Je proto podle něj nutné vytvořit jasný standard, jak by se měly realizovat prezidentovy kroky spojené s ústavními změnami. Zmínil například přítomnost předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) či předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. "Aby bylo jasné, že to je rozhodnutí jeho, svébytné, aby nikdo další nepřispíval k dalším otazníkům," vysvětlil Jurečka.

Předseda ODS a kandidát na předsedu vlády Petr Fiala na twitteru v souvislosti s Vondráčkem podotkl, že veřejnost nevěří vyjádřením ústavních činitelů a úředníků. "Policie a lékaři je korigují. Přesto si nikdo není jistý, kde je pravda. Tak vypadá fatální krize důvěry. Výsledek posledních let plných lží, relativizace a vyvolávání falešných emocí," uvedl.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová situaci přirovnala k situaci po tzv. lánské schůzce po volbách v roce 2013. "Michal Hašek potom opakovaně lhal v přímém přenosu. Přišlo se na to, následně opustil funkci místopředsedy ČSSD a odešel i ze Sněmovny. Pan Vondráček taktéž lhal. Opakovaně. Dokáže překonat pana Haška, nebo projeví alespoň takovou míru sebereflexe jako on?" napsala.

Podle končícího poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka bude nyní na policii, aby se věcí zabývala a ověřila mimo jiné autenticitu podpisu prezidenta na rozhodnutí o svolání Sněmovny. "Události, jak je popisuje pan Vondráček, se liší od popisu dalších zúčastněných včetně policie," napsal Ferjenčík ČTK.