Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes předal novému íránskému velvyslanci v Česku Sajjedu Madžídu Ghafelímu Bašímu apel, aby Írán ukončil brutální potlačování protestů v zemi a zbrojní podporu Ruska. Lipavský to dnes uvedl na twitteru.
Demonstrace v Íránu začaly v polovině září, kdy ve vazbě zemřela 22letá Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Akce zaměřené původně na přísný zákon o zahalování žen přerostly v protivládní protesty. Podle organizace HRANA, jež monitoruje porušování lidských práv v zemi, měly protesty do soboty 410 obětí mezi demonstranty a 54 mezi členy bezpečnostních sil, zatčeno je přes 17.000 lidí. Při demonstracích také přišlo o život nejméně 58 dětí.
"Nástupní přijetí velvyslance bývá příležitostí k otevření nové kapitoly vzájemných vztahů. S Íránem nás nyní bohužel dělí vážné rozpory," uvedl Lipavský. Velvyslanci předal "důrazný apel Česka, aby Írán ukončil brutální potlačování protestů v zemi a zbrojní podporu ruské agrese."
Írán také nedávno po určité době přiznal, že dodal Rusku bezpilotní letadla, jimiž nyní ruská armáda útočí na Ukrajinu. Tvrdí ale, že drony poskytl ještě před zahájením ruské invaze. Teherán za dodávky těchto zbraní ostře kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého se Írán stává komplicem ruských teroristických činů. USA, Kanada a EU už na íránské politiky a zbrojní průmysl uvalily sankce.
OSN schválila misi k vyšetření potlačování protivládních protestů
Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) dnes schválila misi, která má vyšetřit podezření na porušování lidských práv při potlačování protivládních demonstrací v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters.
Pro návrh rezoluce, který předložilo Německo a Island, se vyslovilo 25 zemí, včetně USA, šest jich bylo proti (Čína, Pákistán, Kuba, Eritrea, Venezuela a Arménie) a 16 se zdrželo hlasování.
Cílem této mise bude shromáždit a analyzovat fakta dokazující porušování lidských práv při protivládních manifestacích, které v Íránu trvají od poloviny září a které jsou považovány za největší protesty proti tamnímu islamistickému režimu. První výsledky vyšetřování by měla předložit na zasedání rady v polovině příštího roku.
Podle středečního sdělení Úřadu OSN pro lidská práva (OHCHR) bylo při demonstracích zabito přes 300 lidí, včetně více než 40 dětí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk dnes uvedl, že při těchto protestech v Íránu bylo zatčeno na 14.000 lidí, včetně dětí. Mezi zatčenými jsou i čtyři desítky cizinců, oznámily tento týden íránské úřady, aniž by uvedly národnost zadržených.
Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září kvůli úmrtí 22leté Íránky kurdského původu po zatčení mravnostní policií. Mahsá Amíníová byla zadržena za špatně nasazený hidžáb - šátek, který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie Amíníová zemřela na infarkt, podle rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.
Témata: Jan Lipavský, Írán, OSN (Organizace spojených národů)
Související
6. listopadu 2024 9:32
27. října 2024 13:52
1. října 2024 15:36
1. října 2024 11:45
29. září 2024 13:33
27. září 2024 20:54