reklama

Lipavský se chce zaměřit zejména na oblasti, které mají vysokou přidanou hodnotu ve vědě, výzkumu a inovacích. "Abychom do České republiky přinášeli know-how, které posílí ekonomiku a zvýší přidanou hodnotu ekonomiky, a zároveň abychom dokázali podporovat vývoz z České republiky, což je základ naší prosperity," uvedl ministr.

Jeho resort se zaměří také na digitalizaci úřadu a aktualizaci aplikace Drozd. Lipavský také plánuje cesty do Indie, po Africe a Jižní Americe s důrazem na navazování ekonomických vztahů. Pravidelně bude také jezdit do Bruselu na jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. "Tam je potřeba dále prosazovat český zájem především ve vztahu k válce na Ukrajině, což je situace, která bezprecedentně ohrožuje naši bezpečnost," dodal.

Chtěl by také, aby Česko co nejdříve zavedlo korespondenční volbu pro občany v zahraničí.

Fiala uvedl, že se daří koordinovat napříč resorty českou zahraniční politiku, která má jasné směřování, tvář a působí jednotně. Největší výzvou, které vláda v mezinárodních vztazích čelila a čelí, je agresivní chování Ruska a válka, kterou rozpoutalo proti Ukrajině, řekl. Česko podle něj bylo jednou z vůdčích zemí v prosazování co nejsilnější podpory napadené zemi a tvrdého postoje vůči Rusku.

Zmínil také loňské české předsednictví v Radě EU, které považuje za úspěšné, nebo přijetí takzvaného Magnitského zákona, který umožní vytvářet vlastní sankční seznamy a cílit na ty, kteří porušují lidská práva, dopouštějí se kybernetických útoků či podporují terorismus.

Lipavský na dotaz ČTK odpověděl, že přípravě konkrétních sankcí se úřad intenzivně věnuje. Nechce věc však více komentovat do momentu, než případné postihy schválí kabinet.

Fiala postupně objíždí resorty a hodnotí naplňování programového prohlášení vlády, která má za sebou víc než rok fungování. Minulý týden navštívil ministerstva průmyslu a obchodu a spravedlnosti, loni v prosinci třeba resorty zemědělství, pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí či zdravotnictví. Vláda hodlá i vzhledem k válce na Ukrajině a energetické krizi své programové prohlášení aktualizovat.