Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďar: Chřipková sezona může být nejhorší za několik let, souběh s covidem je nebezpečný

Rastislav Maďar
Rastislav Maďar
Foto: Archiv Rastislava Maďara

Chřipková sezona může být podle epidemiologa Rastislava Maďara nejhorší za několik let, což se dá usuzovat podle vývoje nemoci na jižní polokouli. Například Austrálie měla letos nejvíc případů chřipky za posledních pět let. V ČR měla na začátku letošního roku chřipková epidemie dvě vlny, jednu na přelomu prosince a ledna a druhou na přelomu března a dubna. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Avenier.

"Letos bude od roku 2020 nejnižší ochota obyvatel dodržovat preventivní opatření proti respiračním nákazám a navíc za poslední dva roky nebyla populace s virem chřipky významněji konfrontována, proto chybí většině protilátky," uvedl Maďar, který je děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity a odborným garantem center Očkování a cestovní medicíny Avenier.

"Viry chřipky velmi pravděpodobně dorazí v obvyklém čase. Příležitostně se chřipkové viry budou objevovat v populaci už před Vánoci, hlavní nápor však obvykle nastává až po nich. Podíl chřipkových nákaz na celkovém počtu infekcí dýchacích cest se zvýší po Novém roce, chřipková epidemie většinou vrcholí v lednu nebo v únoru," dodal.

Epidemie obvykle začíná v dětských kolektivech, z nich se šíří do rodin a pracovních či volnočasových kolektivů. Stejně jako v době epidemie covidu-19 odborníci doporučují jako prevenci nákazy ochranu dýchacích cest. Používat roušky by měli zejména ti, kteří na sobě cítí nějaké příznaky, pokud nemohou zůstat doma. Vhodné je také použít respirátor v místech, kde je větší koncetrance lidí a nejde dodržovat odstup, například v hromadné dopravě.

Virus chřipky poškozuje obranu řasinkových epitel v dýchacích cestách a ulehčuje pronikání virů do dolních cest dýchacích. Snadněji tak hrozí nákaza i jinou infekcí, často například tělo oslabené chřipkou dostane pneumokokový zápal plic. Současná i navazující může být také nákaza koronavirem.

"Osobně se obávám, že současná nebo těsně na sebe navazující chřipková infekce s covidem může způsobit těžší průběh nemoci i u nerizikových jedinců. Situaci v zimním období to může významně komplikovat," uvedl Maďar.

Očkování proti chřipce je stejně jako u koronaviru účinnou prevencí, zejména proti těžkému stavu, hospitalizaci a úmrtí. Pro dospělé jsou k dispozici vakcíny, které kombinují dva kmeny chřipky A a dva kmeny chřipky B. Lidem nad 65 let jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, ostatním zdravotní pojišťovny a někdy i zaměstnavatelé přispívají. Dětem je možné pořídit vakcínu ve formě nosního spreje.

Vakcinaci proti chřipce je třeba podstoupit každý rok, v Česku ji absolvuje zhruba pět až sedm procent populace a asi pětina seniorů. Největší zájem byl v roce 2020, kdy se Česko potýkalo první rok s epidemií koronaviru a očkovat se proti covidu-19 ještě nebylo možné. Loni zájem poklesl a letos odborníci očekávají, i podle počtu vakcín objednaných lékaři, že bude ještě nižší.

Témata:  chřipka koronavirus (coronavirus) COVID-19 Rastislav Maďar

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy