Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Madlenka není jediná. Vhodná kostní dřeň se hledá pro více než 40 lidí v Česku

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.
Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.
Foto: Policie ČR

Celé Česko zasáhl příběh malé Madlenky, které jsou necelé dva roky. Dívce hledají vhodného dárce kostní dřeně, což vedlo k velké vlně zájmu o registraci do Českého registru dárců krvetvorných buněk. Celkem se hledá dárce pro 14 dětí a 30 dospělých. 

"Jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk se za poslední týden přihlásilo 4 715 lidí, to je víc než za poslední dva roky dohromady. Velký dík za to patří právě výzvě pana Přibyla, tatínka Madlenky. Přestože jsme měli podobné výzvy v minulosti opakovaně, nikdy se nepodařilo mobilizovat tolik lidí jako teď. Podobný zájem o darování kostní dřeně byl naposledy v devadesátých letech, když registr vznikal," řekla vedoucí registru Marie Kuříková.

Otec malé Madlenky sdělil, že má velkou radost a děkuje všem registrovaným. "Velké díky patří také koordinátorkám, lékařkám, ale i všem dobrovolníkům, kteří teď v registru pomáhají," vzkázal Lukáš Přibyl.

"Nyní ale začínáme shánět také peníze na HLA typizaci vstoupivších, tu totiž nehradí zdravotní pojišťovny. Jeden test včetně odběrového materiálu stojí 1000 Kč, tudíž už dnes víme, že potřebujeme 5 milionů korun. A další nábory se chystají. Odhadem tedy na letošní testování budeme potřebovat 7-10 milionů korun. Všem dárcům, kteří přispívají, moc děkujeme," dodala Kuříková.

Čím víc lidí je v registru, tím větší je šance na nalezení ideálního dárce. To je člověk, který má s nemocným pacientem (může se jednat o leukémii, závažné poruchy krvetvorby apod.) shodu v genetických znacích imunity. Nejlepší 'genetická dvojčata' mají Češi zpravidla v tuzemsku nebo také mezi polskými a německými dárci. Tato shoda v HLA systému je v ideálním případě v 10 znacích z 10. Jsou i případy, kdy nemocný nenajde vhodného dárce mezi 42 miliony lidmi registrovanými na celém světě. Čím větší je shoda, tím větší je šance na úspěšnost transplantace. Úspěšnost navíc klesá s věkem dárce, mají-li lékaři na výběr, volí dárce mladšího.

I přes rekordní množství registrovaných se stále lidé ozývají s prosbou o další náborové akce. "Rozhodli jsme se, že v akcích bez předchozího objednání budeme pokračovat a příští týden jich máme v plánu hned několik. Nábory pro registr se pořádají v Žatci, Kadani, Strakonicích a Ostravě a přijít mohou zájemci stále i do pražského IKEM," zmínila Simona Hammerová, koordinátorka registru. 

Témata:  nemoci děti IKEM

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.