reklama

Vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech třetinové síly proti očkovací látce pro dospělé dorazily do ČR v úterý, zatím je k dispozici 300.000 dávek. Distributor je dnes rozváží také do ordinací dětských lékařů.

O očkovací místa bez předchozí registrace byl v létě po otevření prvních v Praze, Brně a dalších městech velký zájem. Znovu se zvedl v říjnu, kdy vláda oznámila zpoplatnění preventivních testů na koronavirus, kterými se do té doby lidé mohli prokazovat jako covidovým certifikátem podobně jako dokladem o prodělané nemoci nebo očkování.

Od začátku listopadu se nově nechalo očkovat přes 518.000 lidí, v prosinci ale zájem klesl a v minulém týdnu zdravotníci v pracovní dny podávali mezi 6800 a 8200 prvních dávek. Většinu tak v současné době tvoří posilující dávky očkování, od začátku listopadu je dostalo přes 1,5 milionu lidí. Ve středu minulý týden jich bylo přes 81.000, v každý prosincový pracovní den přes 60.000.

S očkováním dětí ve věku pět až 11 let začala ve středu Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze, vakcína byla podaná desítkám dětí. Celkové počty očkovaných dětí tohoto věku za středu data ministerstva zdravotnictví zatím nezobrazují.