Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meziroční inflace v červnu klesla pod 10 procent

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Česku poprvé během posledních dvou kalendářních roků klesla inflace pod 10 procent. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 9,7 procenta, což bylo o 1,4 procentního bodu méně než v květnu. Meziměsíčně vzrostly ceny o tři desetiny procenta.

Červnové údaje zveřejnil ve středu Český statistický úřad. Spotřebitelské ceny zmírnily meziroční růst už popáté. "Nižší růst cen byl naposledy zaznamenán v prosinci 2021, a to ve výši 6,6 %. Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení," uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Snížení inflace pod 10 procent dnes oznámil také premiér Petr Fiala (ODS), který vyzdvihl, že k němu přispěly kroky jeho vlády. Konkrétně zmínil zastropování cen energií či tlak na dodavatele potravin a pohonných hmot. "Díky zásadnímu úsilí naší vlády se podařilo dostat inflaci zpátky na jednocifernou hodnotu," řekl před novináři.

Šéf občanských demokratů také zdůraznil, že kabinet nevyslyšel volání opozice po zastropování cen pohonných hmot, které v některých zemích vedlo k nedostatku či skokovému zdražení. Slíbil, že vláda bude v úsilí o snižování inflace pokračovat.

"Jsem rád, že se nám daří inflaci krotit, ale nemůžeme chtít nic jiného, než abychom se vrátili na čísla, která byla před energetickou krizí a před koncem Babišovy vlády, která svým zadlužováním inflaci roztočila," dodal premiér.

Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka je možné očekávat pokračování příznivého trendu. "Boj s inflací však stále nemůžeme považovat za definitivně vyhraný. Aktuální míra inflace je stále téměř pětkrát vyšší, než je stanovený inflační cíl, což snižuje kupní sílu úspor a vede k poklesu reálných příjmů českých domácností," konstatoval.

"Fialova vláda bude moci ještě před řádnými sněmovními volbami roku 2025 deklarovat své 'vítězství nad inflací', přestože její vliv na pokles růstu hladiny spotřebitelských cen je silně omezený," podotkl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Témata:  inflace Petr Fiala

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy