Kauza kolem výroků Miloše Zemana o Ferdinandu Peroutkovi opět vzbudila pozornost. Zatímco stát se již za jeho slova omluvil, Zeman se k nim vrací a zaujímá tvrdší postoj. V rozhovoru pro Aktuálně.cz zpochybnil míru utrpení novináře v nacistických táborech, když naznačil, že Peroutka měl v těchto podmínkách jisté výhody.
Miloš Zeman v minulosti obvinil Ferdinanda Peroutku z obdivu k nacismu a z napsání článku „Hitler je gentleman“, což vyvolalo vleklý soudní spor. Ačkoliv stát musel za prezidenta omluvit, Zeman se dodnes nehodlá vzdát svých tvrzení.
„Peroutka byl výborný novinář, ale v určité době obdivoval nacismus a podlehl této totalitní ideologii,“ říká Zeman. Jeho slova ukazují, že bývalý prezident i nadále setrvává na kontroverzních obviněních a odmítá uznat jejich spornost.
Ve svém posledním rozhovoru s Radkem Bartoníčkem vyjádřil kontroverzní názor na věznění Ferdinanda Peroutky v koncentračních táborech, které zlehčuje. „Peroutka netrpěl příliš, protože jako čestný vězeň měl například možnost používat civilní oděv. Kromě toho ho v roce 1943 pozval K. H. Frank a nabídl mu opět vedení Přítomnosti,“ prohlásil Zeman.
Miloš Zeman v komentáři k nákladům na právní zastupování v kauze Peroutka, které činily 729 tisíc korun, uvedl: „Pro Německo to už na frontách nevypadalo úplně dobře, Peroutka byl inteligentní člověk, který si dokázal spočítat, jak to dopadne. Kdyby nebyl K. H. Frank přesvědčený, že Peroutka nebude opět kolaborovat, jako už jednou, tak by mu tuto nabídku nedal.“ Tento výrok zdůrazňuje Zemana obhajobu Peroutkovy role v nacistickém režimu.
Na Zemanova slova reagovala pro server Aktuálně.cz vnučka Ferdinanda Peroutky, Terezie Kaslová: „Protože již není Miloš Zeman prezidentem a nemůže se schovávat za Českou republiku, zvážím po poradě se svým právním zástupcem, zda opětovně nepodat žalobu na ochranu osobnosti Ferdinanda Peroutky. Sice mě to netěší, ale jsem přesvědčena, že nenávistnou lež prostě nelze tolerovat.“ Kaslová tím vyjadřuje znepokojení nad pokračujícími kontroverzemi a možné právní kroky proti Zemanovým tvrzením.
Renomovaný novinář Ferdinand Peroutka byl nacisty zatčen již v prvních dnech okupace Československa. Jeho zatčení bylo zopakováno v září 1939, kdy nacisté zasahovali proti odpůrcům války a potenciálním vůdcům odboje. V roce 1943 byl Peroutka převezen do věznice na Pankráci, kde mu byla nabídnuta možnost stát se protektorátním novinářem. Peroutka tuto nabídku rozhodně odmítl, čímž prokázal svůj odpor vůči nacistickému režimu.
Témata: Miloš Zeman, Ferdinand Peroutka
Související
28. října 2024 16:46
12. října 2024 4:30
11. října 2024 15:47
2. října 2024 12:34
30. září 2024 11:40
29. září 2024 15:55