Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí chce vyšší dividendu z ČEZ

Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.
Ministerstvo financí, ilustrační fotografie.
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Ministerstvo financí podalo z pozice akcionáře s majoritní akcionářskými právy protinávrh k rozhodnutí o rozdělení loňského zisku energetické společnosti ČEZ. Resort navrhuje výplatu dividendy ve výši 145 korun na akcii. Představenstvo navrhuje nižší částku.

O návrzích se bude hlasovat přespříští týden na valné hromadě společnosti, která se uskuteční v pondělí 26. června. Ministerstvo financí o svém protinávrhu informovalo v tiskové zprávě.

"V kontextu probíhajících kroků vlády směrem ke konsolidaci salda státního rozpočtu Ministerstvo financí s ohledem na rekordní zisk společnosti a pozitivní výhled jejího dalšího hospodaření navrhuje výplatu dividendy ve výši 145 Kč na akcii," píše se v ní. V případě schválení návrhu bude celková výše dividendy činit 78 miliard korun.

Ministerstvo připomnělo, že stát drží ve společnosti ČEZ akciový podíl ve výši 69,78 %. Do státní kasy by tak v srpnu přišlo zhruba 54 miliard korun.

Představenstvo ČEZ už v květnu schválilo návrh dividendy v rekordní výši 117 korun na akcii. Firma o tom tehdy informovala na webu s tím, že státu by letos v takovém případě odvedla na dividendách, daních z příjmů a odvodech z nadměrných tržeb výroby více než 100 miliard korun.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky ČEZ

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy