V létě se nová kampaň objeví na sociálních sítích, v médiích začne na konci září. Podle průzkumu úřadu má zájem o čtvrtou dávku 38 procent populace, pětina není rozhodnutá.

"Očkování se pravděpodobně bude muset opakovat tak dlouho, dokud ten virus s námi bude," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Připomněl také, že ministerstvo doporučuje nošení respirátorů nebo roušek na rizikových místech jako jsou zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče.

"Jsme připraveni na podzimní vlnu, která bezesporu přijde. Pravděpodobně o něco později, než jsme čekali," doplnil ministr. Zopakoval, že ministerstvo rozhodně nebude zavádět nějaká drakonická opatření. "Znamenaly jen obrovské ekonomické ztráty," dodal.

Podle ředitele odboru komunikace ministerstva Ondřeje Jakoba bude druhá část kampaně spuštěná flexibilně. "Úplně přesně nevíme, kdy se objeví nová vlna covidu a úplně přesně nevíme, kdy budou nové vakcíny," uvedl.

Dnes ministerstvo představilo základní koncept kampaně, kterou připravila reklamní agentura McCann-Erikson. Hodnotu zakázky neuvedlo, jde ale o tendr do dvou milionů korun. Kampaň by měla být podle dřívějších informací v televizích a rádiích, v tisku, na webu, venkovních reklamách a sociálních sítích. Pro nákup mediálního prostoru ministerstvo vyhradilo 30 milionů korun. Nabídky v této veřejné zakázce přijímá podle Jakoba do středy.

Dosavadní komunikace ministerstva zdravotnictví o koronaviru byla často kritizovaná, podle kritiků začala pozdě nebo slibovala "tečku za koronavirem", což se později ukázalo jako nereálné kvůli mutování viru.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví má od zahájení očkování koncem prosince 2020 kompletní vakcinaci proti covidu v ČR téměř 6,9 milionu lidí, tedy zhruba 65 procent populace. Proočkovanost seniorů je vyšší než 90 procent, u mladších lidí klesá. Posilující dávku má asi 63 procent těch, kteří již byli očkováni, další přeočkování, které je dostupné od 18. července, dostalo zatím necelých 100.000 lidí.

Válek: Situace kolem dodávek léku paxlovid na covid-19 do ČR se vyřeší v srpnu

Válek očekává, že situace kolem dodávky léku paxlovid na covid-19 do ČR se vyřeší do konce srpna. Řekl to dnes novinářům. O pořízení léku jedná Česko s výrobcem od začátku roku, zájem měla o 50.000 dávek za miliardu korun. Například na Slovensku je antivirotikum dostupné už deset dní.

"Minulý týden jsme dostali smlouvu ze Spojených států, teď jsme jí připomínkovali, odesílali jsme ji do New Yorku. Já předpokládám, že do konce srpna bude vše vyřešeno," řekl k tomu bez dalších podrobností Válek.

Už na začátku letošního ledna ministr avizoval, že má za vládu zmocnění podepsat smlouvu na 50.000 dávek léku za miliardu korun. Válek už dříve uvedl, že jednání se zastavila na tom, že nechtěl platit za lék dopředu podobně jako u covidových vakcín, ale hradit jen skutečně spotřebované dávky. Jak se jednání dál vyvinula, dnes neuvedl.

Pro léčbu pacientů s vyšším rizikem vážného průběhu se v dřívějších vlnách epidemie podávaly monoklonální protilátky. Tyto léky jsou ale na současnou variantu viru omikron málo účinné. Z protivirových léků je v ČR k dispozici molnupiravir od firmy Merck Sharp & Dohme (MSD) a lékaři podávají vhodným pacientům stále také remdesivir, který byl prvním schváleným lékem přímo na covid-19.