Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů před návratem z ciziny individuální dopravou. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Původní opatření zrušil v pondělí Městský soud v Praze s platností od čtvrtka 17. června. Podle soudu omezovalo právo na návrat občanů do ČR zaručené Listinou základních práv a svobod. Ministerstvo také zvažuje kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).
Podstoupit test před vstupem na území Česka bylo dosud nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Soud povinnost zrušil pro individuální dopravu, pro hromadnou,jako jsou mezinárodní vlaky, dálkové autobusy či letadla, ji zachoval.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že nerozumí tomu, že přijíždějící individuální dopravou by byli "méně rizikoví" než ti, kteří se vracejí ze stejných zemí veřejnou dopravou.
Opatření, jehož část byla zrušena, ministerstvo vydalo 28. května. Podle soudu lze cíle, jímž je ochrana veřejného zdraví, možné dosáhnout i mírnějšími prostředky, než je povinné absolvování testu u akreditované laboratoře před návratem do České republiky.
V současné době to platí jen při návratu ze zemí v tmavě červené kategorii, kam patří menší část členských států Evropské unie a také většina třetích zemí, mezi nimi Británie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.
Při individuálním cestování, například vlastním autem, je podle soudu minimální riziko, že by vracející se lidé cestou nakazili další osoby. Riziko, které přináší návrat ze zemí s horší epidemickou situací, mají eliminovat i další platné povinnosti. Lidé nyní musí při návratu z tmavě červených zemí podstoupit PCR test nejdříve pátý den po příjezdu, dokud neobdrží negativní výsledek, musí zůstat v dobrovolné izolaci. Mají také povinnost vyplnit příjezdový formulář.
Soud přihlédl podle soudce Štěpána Výborného i k tomu, že pro občany je jednodušší se nechat otestovat v České republice, dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně jsou navíc v ČR hrazené ze zdravotního pojištění.
Témata: Ministerstvo zdravotnictví, koronavirus (coronavirus) COVID-19
Související
30. října 2024 18:14
16. srpna 2024 8:58
15. března 2024 17:13
23. prosince 2023 17:41
8. listopadu 2023 17:44
8. září 2023 14:50