"S německou ministryní vnitra Nancy Faeserovou jsme probrali především dopady ruské agrese na Ukrajině na naše země. Dostalo se i na otázky reformy Schengenu," napsal Rakušan na twitteru.

Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že ústředním tématem byla situace na Ukrajině a přijímání válečných uprchlíků z Ukrajiny. "V Evropské unii pomáháme společně, rychle a bez byrokracie. To je velký humanitární úkol pro celou Evropu," řekla po jednání Faeserová.

Podle dnes zveřejněných dat, která aktualizuje ministerstvo vnitra, byla v Česku udělena ochrana 314 tisícům lidí z Ukrajiny. Ve středu jich přibylo 1783. Cizinecké policii se přihlásilo více než 202 tisíc osob. Německo, které má 83 milionů obyvatel, přijalo na 384.000 ukrajinských uprchlíků.

Berlín dnes vedle Rakušana navštívil také náměstek pro řízení evropské sekce českého ministerstva zahraničí Aleš Chmelař, který se sešel se státním tajemníkem ministerstva zahraničí Andreasem Michaelisem. Tématy byly především koordinace pomoci Ukrajině, česko-německé vztahy a energetická bezpečnost.

Za týden 5. května přicestuje do Berlína český premiér Petr Fiala, který bude jednat s kancléřem Olafem Scholzem. Fialu přijme také spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.

reklama