reklama

"Není důvod k jakékoli panice, k jakékoli hysterii, k vykupování potravin. Situace v České republice je v tuto chvíli pod kontrolou. Nečelíme žádné epidemii, která by se šířila na území České republiky, byť nemůžeme vyloučit nějaký nárůst v následujících dnech," řekl Vojtěch, když před poslanci vypočítával dosavadní opatření státu proti šíření nového viru.

Ministr na výtky předsedů poslanců ODS a TOP 09 Zbyňka Stanjury a Miroslava Kalouska hájil rozhodnutí o konání nadcházejícího Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě bez diváků. Zdůraznil, že se tak stalo po debatě s epidemiology. Stanjura poukazoval například na to, že na utkání hokejové extraligy chodí tisíce diváků, a Kalousek zmínil Matějskou pouť.

Další restrikce hromadných akcí probere bezpečnostní rada ve středu. "Velmi pravděpodobně, a já to budu i navrhovat, uděláme opatření obdobná těm, která vidíme například ve Francii, v Německu nebo ve Švýcarsku. Stanovíme nějakou kritickou hranici osob, které se mohou shromažďovat, a zbytek akcí nebude dočasně povolen. Detail budeme bezesporu řešit," řekl Vojtěch.

Celkem bylo v Česku testováno do dnešního dopoledne 236 lidí. Všech pět pacientů, u nichž se nakažení potvrdilo, jsou v izolaci na infekčních klinikách, zopakoval ministr. V domácí karanténě je podle něho více než 300 lidí. Orgány ochrany veřejného zdraví dělají podle Vojtěcha svou práci a situaci zvládají.

Ministerstvo zdravotnictví nyní podle ministra usiluje o to, aby lidé, u nichž se objeví symptomy, byli testováni na přítomnost koronaviru přímo doma a nemuseli do zdravotnických zařízení. Mohlo by se s tím podle něho začít od konce týdne, bude zřízeno jedno telefonní číslo, na které budou moci lidé volat.

Ohledně ochranných roušek a respirátorů je podle Vojtěcha situace kvůli značné poptávce komplikovaná na celém světě. V Česku se musí zajistit podle něho nejprve do nemocnic a následně dalším zdravotníkům, jako jsou praktičtí lékaři nebo stomatologové, a také lékárníkům. Aby tyto ochranné prostředky sháněli obyvatelé, není podle ministra úplně namístě.

reklama