Ministerstvo obrany o tom informovalo v tiskové zprávě. Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, která má za úkol s letounem CASA monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO (Multinational Force and Observers).

"Využila jsem plánované výměny letounu CASA na Sinaji a navštívila jsem vojáky Armády ČR v zahraniční misi MFO, kde v příštím roce převezmeme velicí úlohu. Mise má velký význam pro stabilitu v regionu Blízkého východu a naše nasazení je hodnoceno v superlativech i partnery," napsala dnes ministryně na twitteru.

Mise MFO má více než 1100 příslušníků a je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody. Česká armáda se do ní poprvé zapojila v roce 2009. Od roku 2013 se ke třem důstojníkům na velitelství připojila letecká jednotka s letounem CASA C-295M. Patnáctičlenný tým, který tvoří letecký a pozemní personál, má za úkol mimo jiné provádět letecké pozorovací operace, poskytovat logistickou podporu misi MFO či vzdušnou zdravotnickou evakuaci.

Za úmrtím české vojákyně v listopadu 2020 byla podle ministerstva technická závada. "Bylo to poprvé v novodobé historii české armády, kdy při plnění operačních úkolů zahynula žena. Její smrt ilustruje, jak náročná i nebezpečná je tato zahraniční operace," uvedla Černochová.

Letos v listopadu byl na základně také premiér Petr Fiala (ODS), když se v Egyptě účastnil mezinárodní klimatické konference. Také on tehdy vyzdvihl přínos českých vojáků ke stabilitě a míru v regionu i jejich kladné hodnocení ze strany velení mezinárodní mise MFO.