Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MPSV navrhuje zvýšit o 10 procent příspěvky pro klokánky i na doprovod pěstounů

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od ledna zvýšit o deset procent. Místo 36.000 korun by tak na dítě na měsíc činil 39.600 korun. Zvednout o deset procent by se mohla i částka pro organizace na podporu a doprovázení pěstounských rodin z nynějších 54.000 na 59.400 korun.

Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které kvůli inflaci připravilo ministerstvo práce. O navýšení rozhodne kabinet. Na přidání by bylo příští rok potřeba 103 milionů korun. Asociace Dítě a rodina úpravu částek vítá. Poukazuje ale na to, že růst o deset procent náklady nedorovná. Pro doprovázející organizace navrhuje 80.000 korun.

"Od poslední úpravy státních příspěvků došlo ke snížení jejich reálné hodnoty a pro ZDVOP a doprovázející subjekty začíná být problematické zajistit kvalitní péči o svěřené děti a o doprovázené pěstounské rodiny," zdůvodnilo plán zvýšit částky ministerstvo práce.

V Česku podle něj funguje 51 zařízení pro okamžitou pomoc dětem s 668 lůžky. Loni v těchto dětských azylových domech pobývalo 1643 dětí. Příspěvky od státu se zvýšily naposledy od ledna, a to po osmi letech. Od roku 2013 dostávaly dětské azylové domy jako klokánky na měsíční pobyt dítěte 22.800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě v domově nepobývá. Provozovatelé si každoročně stěžovali na nedostatek peněz i na nastavení financování. Ministerstvo práce jim pak posílalo dodatečně desítky milionů korun na dotace na dorovnání. Už v minulých volebních obdobích slibovalo systémovou změnu, tu ale zatím nepředstavilo. Od ledna se podpora zvedla z 22.800 na 36.000 korun. Organizace v minulých osmi letech pobíraly na doprovázení pěstounských rodin na rok 48.000 korun, od letoška je to 54.000 korun a od ledna by to mohlo podle návrhu být 59.400 korun.

Ministerstvo poukazuje na to, že od začátku roku do konce září spotřebitelské ceny vzrostly o 16,1 procenta. Navrhuje státní podporu kvůli stavu rozpočtu zvýšit o deset procent. Podle zákona o ochraně dětí může vláda příspěvky zvednout, pokud se ceny od poslední úpravy dávek navýšily nejméně o pět procent. Na přidání u příspěvků pro ZDVOPy by bylo příští rok potřeba 21,7 milionu korun, u příspěvků pro organizace pak 81,3 milionu korun. Kabinet teď od října zvedl už příspěvky pro pěstouny při převzetí dítěte, na úhradu potřeb dětí i na jejich zaopatření po odchodu z ústavů či náhradních rodin.

Asociace Dítě a rodina zamýšlení navýšení dvou příspěvků vítá. Podle ní je ale částka pro doprovázející organizace nízká. Navrhuje navýšení na 80.000 korun. Uvedla, že se od roku 2013 suma upravila o 12,5 procenta, ale ceny vzrostly o 35 procent. "Tato situace neumožňuje pokrýt potřeby nejpotřebnějších dětí a adekvátní ohodnocení sociálních pracovníků ve srovnání s mzdami v sociálních službách," sdělila asociace. Dodala, že díky podpoře pěstounů a ZDVOP stát ušetří za pobyt dětí v ústavech.

Témata:  Klokánek Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

27. března 2026 13:12

Kristina Kloubková přiznala operaci. Před lety si našla bulku

Kristina Kloubková se rozhodla jít s pravdou ven a informovala o operaci, které se podrobila kvůli problémům se štítnou žlázou. S lékaři je odhalila už před několika lety. Fanoušky uklidnila, zákrok podle jejích slov dopadl skvěle. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Andrej Babiš

Ceny pohonných hmot kvůli mně klesají, chlubí se Babiš

Premiér Andrej Babiš dnes na sociálních sítích oznámil první pozitivní výsledky své nedávné kritiky namířené proti vysokým cenám pohonných hmot. Podle jeho slov hlavní provozovatelé čerpacích stanic na dálnici D1 zareagovali na jeho výzvu a začali zlevňovat. Konkrétně uvedl, že cena nafty u těchto klíčových hráčů klesla o dvě koruny na litr, tedy z původních 51,90 Kč na současných 49,90 Kč.