Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MPSV navrhuje zvýšit o 10 procent příspěvky pro klokánky i na doprovod pěstounů

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od ledna zvýšit o deset procent. Místo 36.000 korun by tak na dítě na měsíc činil 39.600 korun. Zvednout o deset procent by se mohla i částka pro organizace na podporu a doprovázení pěstounských rodin z nynějších 54.000 na 59.400 korun.

Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, které kvůli inflaci připravilo ministerstvo práce. O navýšení rozhodne kabinet. Na přidání by bylo příští rok potřeba 103 milionů korun. Asociace Dítě a rodina úpravu částek vítá. Poukazuje ale na to, že růst o deset procent náklady nedorovná. Pro doprovázející organizace navrhuje 80.000 korun.

"Od poslední úpravy státních příspěvků došlo ke snížení jejich reálné hodnoty a pro ZDVOP a doprovázející subjekty začíná být problematické zajistit kvalitní péči o svěřené děti a o doprovázené pěstounské rodiny," zdůvodnilo plán zvýšit částky ministerstvo práce.

V Česku podle něj funguje 51 zařízení pro okamžitou pomoc dětem s 668 lůžky. Loni v těchto dětských azylových domech pobývalo 1643 dětí. Příspěvky od státu se zvýšily naposledy od ledna, a to po osmi letech. Od roku 2013 dostávaly dětské azylové domy jako klokánky na měsíční pobyt dítěte 22.800 korun. Částka se krátí za dny, kdy dítě v domově nepobývá. Provozovatelé si každoročně stěžovali na nedostatek peněz i na nastavení financování. Ministerstvo práce jim pak posílalo dodatečně desítky milionů korun na dotace na dorovnání. Už v minulých volebních obdobích slibovalo systémovou změnu, tu ale zatím nepředstavilo. Od ledna se podpora zvedla z 22.800 na 36.000 korun. Organizace v minulých osmi letech pobíraly na doprovázení pěstounských rodin na rok 48.000 korun, od letoška je to 54.000 korun a od ledna by to mohlo podle návrhu být 59.400 korun.

Ministerstvo poukazuje na to, že od začátku roku do konce září spotřebitelské ceny vzrostly o 16,1 procenta. Navrhuje státní podporu kvůli stavu rozpočtu zvýšit o deset procent. Podle zákona o ochraně dětí může vláda příspěvky zvednout, pokud se ceny od poslední úpravy dávek navýšily nejméně o pět procent. Na přidání u příspěvků pro ZDVOPy by bylo příští rok potřeba 21,7 milionu korun, u příspěvků pro organizace pak 81,3 milionu korun. Kabinet teď od října zvedl už příspěvky pro pěstouny při převzetí dítěte, na úhradu potřeb dětí i na jejich zaopatření po odchodu z ústavů či náhradních rodin.

Asociace Dítě a rodina zamýšlení navýšení dvou příspěvků vítá. Podle ní je ale částka pro doprovázející organizace nízká. Navrhuje navýšení na 80.000 korun. Uvedla, že se od roku 2013 suma upravila o 12,5 procenta, ale ceny vzrostly o 35 procent. "Tato situace neumožňuje pokrýt potřeby nejpotřebnějších dětí a adekvátní ohodnocení sociálních pracovníků ve srovnání s mzdami v sociálních službách," sdělila asociace. Dodala, že díky podpoře pěstounů a ZDVOP stát ušetří za pobyt dětí v ústavech.

Témata:  Klokánek Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy