Žádosti o humanitární dávky od uprchlíků z Ukrajiny by úřady práce měly do dvou měsíců podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vyřizovat jen elektronicky. Pomoci má možnost získání mobilního klíče prostřednictvím poboček České pošty a kontaktních bodů CzechPoint.
Čtyři pracoviště fungují od středy v Pražské tržnici v Holešovicích. Mobilní klíč si tam zatím zřídilo přes 300 lidí. V nejbližších dnech by se měla aktivita rozšířit po celé ČR. Novinářům to dnes řekli zástupci Úřadu práce (ÚP), MPSV a České pošty.
Podávání dávek elektronickou cestou má za cíl odstranění front, které se kvůli žádostem o humanitární dávky před úřady práce tvoří. Ředitel krajské pobočky ÚP v Praze Jan Tvrdek uvedl, že díky zavedení možnosti zřídit si na čtyřech přepážkách České pošty v Pražské tržnici mobilní klíč eGovernmentu pomohlo k tomu, že jsou místní úřady práce v tomto týdnu schopny odbavovat klienty v běžném čase. "Jenom Praha za duben odbavila přes 60.000 dávek, jenom těch humanitárních dávek pro uprchlíky je 36.000," řek
MPSV zřídilo dvě aplikace, jedna slouží pro podávání žádosti o solidární dávky pro lidi, kteří ubytovávají běžence z Ukrajiny, druhá je pro uprchlíky a žádosti o humanitární příspěvek. Spuštění těchto aplikací pomohlo podle náměstka sekce informačních technologií na MPSV Karla Trpkoše k tomu, že 120 až 150 pracovníků úřadů práce nemusí zůstávat v práci přesčas. Doplnil, že úředníci musejí kvůli novým dávkám odbavit dvanáctkrát více práce než za běžného stavu.
Žadatelé, kteří přicházejí na pracoviště úřadu práce v Pražské tržnici zaměstnanci i dobrovolníci sdělují informace o zřízení mobilního klíče, připraveny jsou i letáky s návodem k instalaci aplikace eGovernmentu. Pracovník CzechPointu následně musí ověřit identitu člověka. "Pokud mají (klienti) staženou aplikaci a všechny údaje zadali, celý proces trvá tři čtyři minuty. Ale většinou chodí s tím, že ji nemají úplně staženou, nebo se tam vyskytne jiný problém," řekl dnes ČTK pracovník CzechPoint na pobočce České pošty v Pražské tržnici Pavel Kaňok. Doplnil, že tedy uprchlíkům pomáhají i tyto potíže řešit.
Humanitární dávka se vyplácí od 21. března. Uprchlíci mohou získat 5000 korun na pokrytí základních potřeb a potřebného vybavení pro začátek života v Česku. Podporu získají za měsíc, ve kterém obdrželi vízum k ochraně. V případě potřeby ji mohou pobírat ještě pět měsíců. Speciální vízum úřady podle dat ministerstva vnitra k čtvrtku udělili asi 316.000 uprchlíků.
Témata: uprchlíci, Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky
Související
10. prosince 2024 22:02
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44