reklama

Ministerstvo zdravotnictví podle něj přišlo s návrhem, že by se trasování kontaktů nakažených mohlo zlepšit větším zapojením škol. Podle Plagy je to ale nepřijatelné, protože ředitelé škol jsou kvůli epidemii už nyní velmi vytíženi. Jednání zástupců obou ministerstev budou pokračovat zřejmě příští týden.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v minulých dnech uvedly, že ve školách nechtějí pokračovat s plošným testováním, protože je neefektivní. Místo toho by se podle nich měli testovat žáci se symptomy či v ohniscích nákazy, a to především metodou PCR. Plaga pak ale v dopise ministru zdravotnictví poukázal na to, že hygienici nestíhají trasovat kontakty nakažených a označil za nepřijatelné, aby se žáci testovali metodou PCR jen na běžných odběrových místech. Ta jsou v současné době někde přetížená a lidé na volný termín testu čekají i několik dní. Vyzval proto ministerstvo zdravotnictví, aby objasnilo, jak chce funkční testování žáků nastavit.

"Uspokojivé odpovědi na své otázky jsem nedostal a ani jsme nic nevyřešili a jediný návrh ze strany ministerstva zdravotnictví, který se snaží v nějakým konturách zlepšit trasování větším zapojením škol, je pro mě neakceptovatelný, protože to je role, na kterou se měli připravovat řadu měsíců a já jsem doufal, že se připravovali krajské hygienické stanice," uvedl Plaga po dnešním jednání zástupců obou ministerstev. Školy podle něj mají za úkol učit, ne dělat práci hygieniků.

Jednání bylo dnes podle něj na úrovni náměstků, on ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se ho neúčastnili. Domluva podle něj je, že se bude jednat dál nejpozději příští týden.

reklama