Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muslimové nesmí mít doma plyšáky. Jsou proti islámu, řekl náboženský poradce

islám
islám
Foto: Pixabay

Mít v domě plyšové dětské hračky v podobě zvířat nebo lidí je v rozporu s islámem. V televizním rozhovoru, o němž informoval server The New Arab, to řekl náboženský poradce saúdskoarabského královského dvora šajch Abdalláh Mánia.

Dostal otázku, zda může přítomnost vycpaných dětských hraček v domácnosti ovlivnit kvalitu modliteb. "Máme znát pravidlo, jež se týká vycpaných hraček v podobě zvířat nebo jiných živých bytostí. Nejsou dovoleny za žádných okolností. Je to zakázáno," řekl šajch.

Islám nedovoluje uctívat jakékoli idoly, což mnozí znalci interpretují jako zákaz používat obrazy nebo objekty, které zobrazují živoucí bytosti, píše The New Arab.

Dodává, že korán neodsuzuje umělecká nebo dekorativní díla, avšak neschvaluje nic, co by mohlo být použito jako předmět zbožnění. Podle koránu to člověka odvádí od myšlenky boží jedinečnosti.

Šajch Mánia má v Saúdské Arábii velký vliv v interpretaci práva, která je založena na islámském zákonu a koránu. V minulosti za harám, tedy za zakázané, označil i barevné kontaktní čočky. "Jestliže se oční čočky nosí z kosmetických důvodů, je to nepochybně křivení božího díla," prohlásil v jedné diskusi v březnu.

Témata:  Saúdská Arábie Islám hračky

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 13:40

Uslyšel výkřik. Šerpa prozradil, jak přišla horolezkyně Kolouchová o život

Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.