Frančetti byl v minulosti zapojen do ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym. O tom, že Rusa v neděli zadržely české úřady na pražském letišti, napsala dříve ruská agentura Ria Novosti s odvoláním na představitele krymských úřadů Alexandra Molochova.

Mluvčí českého policejního prezidia Ondřej Moravčík v neděli potvrdil, že na letišti byl zatčen ruský občan na základě mezinárodního zatykače vydaného Kyjevem. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí mezitím upřesnilo, že Frančetti byl zatčen na základě společného postupu ukrajinských a českých úřadů a že ukrajinská strana pracuje na procesu k jeho vydání.

České ministerstvo spravedlnosti dnes odpoledne na dotaz ČTK sdělilo, že Ukrajina už požádala o Frančettiho vydání. Věc nyní posuzuje pražské městské státní zastupitelství, které se rozhodne, zda pro Rusa navrhne předběžnou vazbu. Přípustnost vydání na Ukrajinu by tak řešil pražský městský soud, případnou stížnost ještě Vrchní soud v Praze. Konečné slovo ohledně vydání má ministryně spravedlnosti, která s extradicí vyslovuje souhlas, či nesouhlas.

Podle dřívějších informací portálu iROZHLAS byl Frančetti šéfem jedné z polovojenských formací, které se v roce 2014 aktivně podílely na anexi Krymu. V okolí Sevastopolu vedl rozvědnou skupinu Severní vítr, která měla chránit město před možnými útoky. Do Sevastopolu přijel podle svého vyjádření dva dny před vypuknutím konfliktu, tedy 25. února 2014. Potvrdil také, že jeho skupina spolupracovala s velením ruské námořní flotily.

Server iROZHLAS v roce 2019 napsal, že Frančetti má od roku 2000 trvalý pobyt v Praze, kde se živí jako fitness trenér a také podniká. Střídavě žije v hlavním městě České republiky a na Krymu.