reklama

Ministerstvo připomíná, že italská vláda kvůli koronaviru rozhodla o izolaci deseti zasažených obcí v Lombardii a jedné v Benátsku. Místa nelze navštěvovat ani je opustit, v případě porušení pravidel hrozí trestní stíhání a vysoké pokuty.

"MZV proto občanům ČR doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli," uvedlo ministerstvo zahraničí. Upozornilo také na to, že další vývoj v oblasti může mít vliv i na cestování do nezasažených obcí v této části Itálie. "Doporučujeme proto před cestou do výše zmíněných regionů pečlivě sledovat aktuální informace, neboť může docházet k dočasným opatřením, která mohou narušit silniční a vlakovou dopravu," uvedlo.

Ministerstvo také upozorňuje na nutnost dodržování základních hygienických pravidel, jako často a důkladně si mýt ruce, nedotýkat se obličeje a vyhýbat se místům s větší koncentrací osob. "V případě zdravotních potíží a podezření na kontakt s infikovanou osobou či prostředím je nutno volat rychlou lékařskou pomoc na čísle 112, nedoporučuje se navštěvovat nemocnice a zdravotní zařízení," uvedlo ministerstvo.

Epidemie koronaviru propukla v Číně, Itálie je nejvíc zasaženou evropskou zemí. Vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do měst, kde se epidemie šíří nejrychleji, lidé mají zakázáno do nich vejít či je opustit. Přísný režim se týká asi 50.000 lidí.

reklama