Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na podzim bude v Česku potřeba proti covidu-19 přeočkovat asi 2,5 milionu lidí

Vakcína, ilustrační foto
Vakcína, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na podzim bude v Česku potřeba proti covidu-19 přeočkovat asi 2,5 milionu lidí, seniorů a chronicky nemocných, které nákaza může ohrozit na životě. Odborníci se obávají souběhu další vlny koronaviru s chřipkou. Informace dnes zazněly v diskusi Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) k očkování.

"Téměř všichni naočkovaní budou na podzim tak daleko od své poslední dávky, ať byla druhá nebo třetí, že jim v podstatě ochrana s velkou pravděpodobností skončí," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Ochrana proti těžkému průběhu v případě nakažení trvá podle něj ale i více než osm měsíců. Déle bude mít od očkování na podzim asi 4,6 milionu lidí. "Úkol na podzim bude proočkovat v poměrně svižném tempu dva miliony seniorní populace a k tomu 500.000 chronicky vážně nemocných lidí, kteří mají nižší věk," dodal Dušek.

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová dnes dopoledne novinářům řekla, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v současné době zahájila hodnocení vakcín společností Pfizer/BioNTech a Moderna upravených na variantu omikron, takže by mohly být už na podzim dostupné.

Dušek očekává sezonnost viru, tedy pokračující oslabení nakažlivosti v teplém letním období, přesto ale připouští "letní vlnu" způsobenou nakažlivější variantou BA.5, která postupně vytěsňuje omikron. V Česku má za následek nárůst počtu nových případů mezitýdenně asi o čtvrtinu. V prvních pracovních dnech toho týdne testy odhalily přes 600 nových případů denně. Nestoupá ale zatím počet hospitalizovaných.

Proti původní variantě, která přišla v březnu 2020 z Wuchanu je podle Duška nakažlivější více než desetkrát. "Je tady respirační nákaza s tak vysokou nakažlivostí, že ji zřejmě nepůjde 'ukaranténovat'. Nepůjde ji úplně v populaci zastavit a naší jednou zbraní bude očkování," řekl.

Data podle Duška ukazují, že proti tak vážnému onemocnění, které by vyžadovalo hospitalizaci, chrání vakcíny stále dostatečně. Na vrcholu vlny způsobené letos na jaře variantou omikron bylo na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích sedm lidí ze 100.000 s nedokončeným očkováním, tři ze 100.000 očkovaných a jeden ze 100.000 lidí s posilující dávkou. Tu má v ČR necelých 4,3 milionu lidí, tedy asi 39 procent.

Podle vedoucího oddělení epidemiologie Státního zdravotního ústavu Jana Kynčla se dá v nadcházející sezoně předpokládat souběh koronavirové epidemie s chřipkovou. Očkovat proti chřipce se nechává pravidelně jen asi pětina seniorů a zhruba sedm procent z celé populace, což je ve srovnání se západoevropskými zeměmi výrazně méně.

"U seniorů s dalšími chorobami umí chřipka řádit minimálně stejně jako hodně zlý covid," doplnil Dušek. Podle Kynčla chřipka v letech před epidemií koronaviru znamenala asi 5000 úmrtí navíc každý rok.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování

Související

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy