Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na přihlášky na střední školy dostanou studenti den navíc

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Den navíc mají zájemci o studium na středních školách na podání přihlášek prostřednictvím elektronického systému. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v úterý informoval o prodloužení termínu na sociální síti X.

"S cílem zmírnit případný stres uchazečů a rodičů v posledních hodinách lhůty pro podávání přihlášek na SŠ jsem rozhodl o prodloužení termínu o jeden den do 21. února 2024. Děkuji ředitelům ZŠ i SŠ a všem pedagogům, kteří v období podávání přihlášek uchazeče i rodiče motivovali a pomáhali jim," uvedl Bek na síti X.

Ministerstvo podle něj bude nadále poskytovat ředitelům i školám podporu při zavádění digitalizace přijímacího řízení. Podle pátečních informací bylo podáno přes sto tisíc přihlášek. Datum ani čas podání nemá vliv na výsledek přijímacího řízení.

K digitalizaci přijímacího řízení došlo s cílem usnadnit proces přihlašování a zpřehlednit rozřazování uchazečů do škol na základě jejich preferencí a toho, jak u přijímacích zkoušek uspěli. Uchazeči a jejich zákonní zástupci nebudou obcházet školy se zápisovými lístky, které se ruší. Systém sám přiřadí uchazeče do škol podle jejich výsledků a pořadí škol uvedených na přihlášce, které je ale nově závazné.

"Proto je v nejlepším zájmu uchazeče napsat do přihlášek pořadí oborů podle skutečného zájmu – na první místo obor, kam skutečně chce jít nejvíc a na třetí místo dát například obor, kde existuje vyšší pravděpodobnost přijetí. Taktizovat v tomto případě nemá význam. Systém vás 'v žebříčku' přiřadí na nejvýše zapsanou školu, kde uspějete," uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

V případě, že uchazeč odmítne na školu, kam byl přiřazen, nastoupit a vzdá se svého místa, nepostoupí automaticky na školu zapsanou na nižší pozici, i kdyby tam také uspěl. Musí podat novou přihlášku do druhého kola.

"Doporučujeme také podat si alespoň jednu přihlášku do maturitního oboru, a absolvovat tak jednotnou přijímací zkoušku. I s jednou jedinou přihláškou na maturitní obor budete mít dva pokusy. Ve druhém a dalších kolech přijímacího řízení se už jednotná přijímací zkouška neskládá a bez jejího absolvování v kole prvním není možné být přijat na maturitní obor," dodal ministr.

Témata:  školství Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy