







"Máme už poptávku od mnoha firem, které s námi budou cestovat v delegaci. Jsou to až čtyři či pět desítek firem, které budou mít zastoupení," uvedla Pekarová Adamová. V delegaci budou podle ní také ředitel Národního muzea Michal Lukeš a zástupci vědy a výzkumu i s ohledem na to, že Tchaj-wan je podle ní "velmoc" ve výrobě čipů.
Předseda poslanců opozičního hnutí SPD Radim Fiala v debatě poznamenal, že Pekarová Adamová sice jede na Tchaj-wan, ale továrna na čipy má vzniknout v Drážďanech, ač německý kancléř Olaf Scholz navštívil Čínu. "Pro nás je klíčové, abychom v tomto drželi stále krok a abychom měli příležitost ještě stále usilovat o to, aby tady výroba probíhala," uvedla předsedkyně Sněmovny. Poukazovala také na to, že Tchaj-wan je v Česku větší investor než Čína. "Je v našem zájmu tyto vztahy rozvíjet," dodala.
Čína, která považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti, už proti plánované návštěvě Pekarové Adamové protestovala a vyzvala k jejímu zrušení. Pekarová Adamová uvedla, že výhrady očekávala, na plánu to ale nic nezmění. "Toto zmrazí dál česko-čínské vztahy," uvedl k plánované cestě Fiala. Na Tchaj-wan by podle něho neměli jezdit politici, ale obchodníci, umělci nebo vědci. "Nedělejme zbytečné kroky a zbytečná gesta," uvedl.
Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Protesty čínské strany vyvolal pondělní telefonát zvoleného prezidenta Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavel ji ujistil o tom, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství.