reklama

Jednou z nejvýznamnějších je udílení státních vyznamenání. Prezident republiky je předává večer 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Letos se pravděpodobně akce v tento den konat nebude. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek oznámil, že pokud Zeman nerozhodne jinak, bude slavnostní předávání odloženo. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš předpokládá, že v takovém případě Pražský hrad ve čtvrtek večer oznámí, koho se prezident rozhodl vyznamenat, a řády a medaile budou předány v náhradním termínu. Stát se tak může kdykoli podle rozhodnutí prezidenta. Podobně Hrad postupoval i loni, kdy se slavnostní večer nemohl uskutečnit kvůli nepříznivé pandemické situaci. Tehdy oceněné osobnosti měli být vyznamenány letos 28. října.

Prezident tradičně pořádá u příležitosti oslav vzniku Československa i další akce, na Hrad zve například vpředvečer státního svátku velvyslance, kteří v Česku zastupují své země. Server iRozhlas.cz s odvoláním na Kruliše uvedl, že přijetí diplomatického sboru bylo kvůli hospitalizaci Zemana odloženo. Akce se nekonala ani loni, kdy byla zrušena kvůli pandemii. Pravděpodobně se neuskuteční také jmenování generálů, které by musel podepsat Zeman. V Praze se letos nebude konat ani slavnostní přísaha armádních nováčků. Téměř pět stovek nových studentů Univerzity obrany a studentů Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy přísahu složí v kasárnách v Šumavské ulici v Brně, oznámilo ministerstvo obrany.

Tradiční slavnostní nástup u památníku na pražském Vítkově se ale bude oproti loňsku konat jen s mírnějšími protipandemickými opatřeními, sdělila ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Účastníci piety budou muset mít zakrytá ústa a nos a budou se muset prokázat očkováním, testem na covid-19 nebo proděláním onemocnění. Výjimku dostali vojáci čestných jednotek, kteří roušky mít nemusí, protože tvoří jeden pracovní celek. Loni byl pietní akt na Vítkově kvůli špatné epidemické situaci zrušen, politici i přesto k památníku přijeli vznik samostatného státu uctít jednotlivě. Prezidenta Zemana podle Kruliše letos zastoupí při kladení věnce náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Vznik republiky připomenou i další akce. Ve čtvrtek odpoledne Československá obec legionářská uspořádá vzpomínkové setkání na pražském náměstí Pod Emauzy, kde budou uctěni padlí českoslovenští legionáři. U Písecké brány ve stejný den Praha 6 pořádá slavnostní shromáždění, jehož součástí bude vernisáž (Po)Zapomenutí legionáři.

Na ministerstvu obrany příští týden v úterý také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) udělí resortní vyznamenání a na Vítkově budou ve středu povýšeni vojáci do plukovnické hodnosti.