Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko si dnes připomnělo výročí konce druhé světové války

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Česko si dnes navzdory koronavirové pandemii připomnělo 75 let od konce druhé světové války, oslavy byly ale oproti minulosti výrazně omezené. Změnila se podoba pietních vzpomínek a bylo méně účastníků, na akce například letos nebyli pozváni váleční veteráni, kteří vzhledem k věku patří ke skupině lidí nejvíce ohrožených nemocí způsobené novým typem koronaviru.

Čelní politici si 75. výročí konce druhé světové války připomněli tradičně položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Jako první přišel prezident Miloš Zeman, po něm individuálně následovali předsedové horní a dolní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO).

Babiš v krátkém rozhovoru s novináři poděkoval Spojencům za osvobození, zdůraznil roli Pražského povstání. "Jsem přesvědčen o tom, že naši lidé, jak povstali, tak Prahu zachránili," řekl. Česko je podle Babiše v bezpečí díky členství v NATO a evropských strukturách. Válku je ale potřeba připomínat mladým, stejně jako hrdiny, kteří padli za svobodu, uvedl. Připomněl české vojáky v zahraničních misích. Události druhé světové války a hrdiny schopné položit život za vlast a svobodu je nutné si stále připomínat také podle Vystrčila a Vondráčka.

Piety se zúčastnili i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pražský arcibiskup Dominik Duka. Přijížděli postupně v desetiminutových intervalech. Každý z nich u památníku položil věnec a za zvuků signálu Večerka držel minutu ticha. Poté ho vystřídal další účastník piety.

Metnar oslav využil k připomenutí nutnosti modernizace armády. Zdůraznil, že se nesmí opakovat scénáře z předchozích krizí, při kterých armáda pomáhala, ale následně byla první na řadě při rozpočtových škrtech.

Hřib před novináři uvedl, že konec války nepřinesl velké části Evropy svobodu. "Osvoboditel se záhy změnil na dobyvatele," řekl k situaci v poválečném Československu, které se stalo součástí sféry vlivu tehdejšího Sovětského svazu. Nikdo podle Hřiba neupírá Sovětskému svazu zásluhy na osvobození, byl ale podle primátora také jedním ze strůjců druhé světové války, když společně s Německem napadl Polsko.

Právě debata spojená s napjatými česko-ruskými vztahy letošní výročí konce druhé světové války ovlivňuje. Spory se vedou o odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva nebo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Tři pražští politici včetně Hřiba mají policejní ochranu, týdeník Respekt napsal o příjezdu pracovníka ruských tajných služeb s jedem ricin do Prahy. Ruská ambasáda v Praze dnes oznámila, že ministerstvo obrany zveřejnilo odtajněné dokumenty, které se týkají Pražské operace, během níž sovětská armáda osvobodila velkou část českého území.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl ČTK při uctění památky padlých na Olšanských hřbitovech v Praze, že České republice není ve vztazích s Ruskem co vyčítat. Na Olšanských hřbitovech se dnes uskutečnilo několik pietních akcí. Padlé přišli uctít i další čeští politici, zástupci ukrajinské ambasády nebo třeba čeští sympatizanti kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci. Ti později také na náměstí, kde stála socha Koněva, umístili transparent s jeho podobiznou.

Na budově Karolina, v míž sídlí rektorát Univerzity Karlovy, byla dnes odhalena socha Obětem války. Předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský u té příležitosti ČTK řekl, že veterány z druhé světové války velmi mrzí, že si výročí jejího konce letos nemohou připomenout společně. Mnoha z nich je přes 90 let, kvůli epidemii tak jako nejohroženější skupina zůstávají většinu času doma.

Jako každoročně si dnes výročí konce války připomněla jízda konvoje americké historické techniky Misse Velichovky. Kolona jela z Hořic na Jičínsku do lázeňského města Velichovky na Náchodsku. Letos byla kvůli opatřením proti koronaviru méně početná, řekl ČTK spolupořadatel Karel Tesař.

Témata:  II. světová válka Česká republika oslavy konce války Vítkov

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy