Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi si připomínají konec války a Den válečných veteránů

Lidé si na Vítkově připomínají konec války
Lidé si na Vítkově připomínají konec války
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lidé v Česku si dnes připomenou Den válečných veteránů a sté výročí ukončení první světové války. Na pražském Vítkově se uskuteční pietní akt a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyznamená 17 veteránů, vojáků ve výslužbě či odbojářů. Památku veteránů uctí například také v Brně a v pražské katedrále svatého Víta. Na veterány a oběti války budou Češi vzpomínat i při bohoslužbách a veřejných shromážděních.

Pietního aktu na Vítkově se zúčastní také náčelník generálního štábu Aleš Opata, představitelé státní správy a samosprávy a Československé obce legionářské i dalších veteránských organizací. Metnar udělí dvěma osobnostem Záslužný kříž ministra obrany ČR II. stupně, dalších 15 lidí dostane ministerský záslužný kříž III. stupně. Jeden válečný veterán bude povýšen. V Praze se vzpomínková akce odehraje také třeba na Olšanských hřbitovech.

Ve svatovítské katedrále večer Filharmonie Hradec Králové vystoupí se skladbou Modlitba naděje od Juraje Filase, na úvod večera promluví generál Petr Pavel, biskup Václav Malý a pražský arcibiskup Dominik Duka.

V Brně pořádá armáda pietní akt na ústředním hřbitově. Na brněnském Moravském náměstí budou moci lidé jako hold veteránům zapichovat k pomníku vojáka malé dřevěné kříže.

Jedenáctý listopad, kdy byla uzavřena dohoda o příměří na západní frontě ve válce, která získala přídomek první až po vypuknutí druhé světové války, se postupem času stal připomínkou všech válečných veteránů. Jejich symbolem je květ vlčího máku, který si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001.

Témata:  I. světová válka Den válečných veteránů oslavy konce války Vítkov

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:02

Matějská pouť: Co to je a proč se slaví i v roce 2025?

Matějská pouť je tradiční jarní zábavní akce, která se každoročně koná v Praze. Jde o největší a nejstarší pouť v České republice, která má kořeny sahající až do 16. století. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.