Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na východě Česka stoupají hladiny řek po vydatných deštích

Vydatný déšť zvedl hladiny řek na východě země. (17.5.2023)
Vydatný déšť zvedl hladiny řek na východě země. (17.5.2023)
Foto: HZS Jihomoravského kraje

Vydatný déšť na východě země zvedl hladiny řek, jak varovali meteorologové v úterních výstrahách. Během ranních a dopoledních hodin dosáhl jeden z toků i nejvyššího povodňového stupně, aktuálně už platí pouze ty nižší.

Meteorologové uvedli, že za posledních 12 hodin spadlo zejména na východě místy kolem 40 a ojediněle až 50 milimetrů srážek. "V oblasti Beskyd jsou na některých tocích 1. SPA a jeden 2. SPA. Od dnešního rána za dalších 24 hodin může na východě spadnout až kolem 30 mm," sdělili na twitteru.

Za posledních 12 hod. spadlo zejména na východě místy kolem 40 mm, ojediněle 50 mm srážek (obr. 1). V oblasti Beskyd jsou na některých tocích 1.SPA a jeden 2.SPA. Od dnešního rána za dalších 24 hod. může na východě spadnout až kolem 30 mm (obr. 2).

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI)

Dokonce nejvyššího třetího povodňového stupně dosáhla podle Hlásné a předpovědní povodňové služby Velička ve Strážnici. Po poledni už byla na druhém stupni, stejně tak Bystřice v profilu Bystřička pod nádrží. První stupeň je například na Bečvě v Teplicích, Lubině v Petřvaldu, Olšavě v Uherském Brodě či Luhačovickém potoce v Polichnu.

Jihomoravští hasiči během dopoledne informovali, že o zásazích u zaplavených silnic či zatopených sklepů. Například v Sudoměřicích voda zaplavila výrobní halu a několik domů. "Na místo jsme vyslali speciální techniku s čerpadly a zajišťujeme dovoz pytlů s pískem ze stanice Tišnov. Celkem zde soustředíme 9 jednotek. Pomocí místní techniky se podařilo vytvořit provizorní sypanou hráz," napsali hasiči na twitteru.

Témata:  povodně počasí déšť ČHMÚ

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy