"My vidíme určitý nárůst, dneska jsme to řešili na centrálním řídicím týmu, registrací. Je trošku zvýšený zájem o očkování prvovakcinovaných. Rozjela se kampaň, v tom musíme pokračovat. Běží spoty," řekl v úterý ministr novinářům. Podle něj je třeba proočkovanost zvýšit, abychom mohli jako Švédsko, Dánsko či Portugalsko zrušit veškerá protiepidemická opatření.

Z dat ministerstva vyplývá, že v pracovních dnech od začátku října přibývalo nejvíc zájemců mezi mladými. Ve věku 16 až 29 let se přihlásilo kolem 400 lidí, v úterý přes 600. Kolem 250 registrací, v úterý 400, bylo také mezi nejmladšími 12 až 15 let. Podobný zájem byl také u mladších čtyřicátníků mezi 40 až 44 lety.

Obecně jsou mladší generace méně proočkované. Mezi seniory, kde vakcínu dostalo přes 75 procent populace, tak zájemců přibývá už méně. Přesto i tam data ukazují na začátku tohoto týdne nárůst, lidí nad 60 let se v pondělí a úterý zaregistrovalo 1150.

Celkově přibývá od začátku září v pracovní dny v celé ČR mezi 3100 a 3600 lidí, kteří se k očkování nově přihlásili nebo se došli nechat očkovat bez registrace. Mezi týdny ale zájem klesá. V polovině září přibývalo téměř 27.000 lidí týdně, na přelomu září a října necelých 19.000.

Alespoň jedna dávky vakcíny byla podaná 6,099 milionům osob, tedy asi 57 procentům populace. U 55,9 procenta bylo očkování dokončeno. Dalších asi 97.500 má rezervovaný termín očkování v příštích dnech a zhruba 114.500 na možnost rezervovat si termín čeká.

Očkovat se proti covidu-19 je možné ve většině nemocnic. Preferují registraci předem, některé nabízejí možnost přijít v určitý čas bez registrace. Do konce října fungují také místa v obchodních centrech nebo na hlavním nádraží v Praze, kde registrace není nutná vůbec. Vakcínu mohou podat také praktičtí lékaři, jejich pacienti se také musí hlásit předem. Lidé, kteří byli očkovaní v lednu, už mají nárok i na přeočkování třetí dávkou.