reklama

Jde o velmi vzácný přírodní úkaz, který zaznamenali v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR ve středočeském Ondřejově. Vědci však mají rovněž informace od řady lidí, kteří meteoroid postřehli. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval Pavel Spurný z ondřejovského ústavu.

Meteoroid vstoupil do zemské atmosféry ve čtvrtek krátce před 22:00 v oblasti kolem německého města Deggendorf. "Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 11,7 kilometru za sekundu a po dráze skloněné k zemskému povrchu necelých 25 stupňů pokračovalo v letu východojihovýchodním směrem a postupně zjasňovalo," uvedl Spurný.

Meteoroid překročil hranice nad šumavským Trojmezím a pak poblíž lipenské přehrady ve výšce 32 kilometrů pohasl. Celou svou dráhu o délce 111 kilometrů překonal za 11 sekund.

"Během průletu atmosférou se velká většina původní hmoty tohoto malého meteoroidu o velikosti přibližně míče na házenou spotřebovala. Přesto několik malých úlomků mohlo dopadnout na zemský povrch na poměrně velkém prostoru přibližně mezi Černou v Pošumaví a Rožmitálem na Šumavě. Vzhledem k rozsáhlosti území, omezenému počtu malých úlomků a aktuálnímu vegetačnímu období systematické hledání meteoritů pozbývá smyslu. Bylo by tedy jen otázkou náhody a shody příznivých okolností, pokud by se nějaký meteorit z tohoto pádu někomu podařilo nalézt," uvedl Spurný.

Dráhu letu zaznamenalo několik kamer astronomického ústavu. Šlo například o stanice na šumavském Churáňově, v Kocelovicích na Strakonicku nebo v Kunžaku na Pelhřimovsku.