Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letošní největší asteroid proletěl kolem Země, jmenoval se 2001 FO32

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA

Kolem Země dnes v bezpečné vzdálenosti proletěl největší asteroid, který má letos naši planetu minout. Vesmírné těleso pojmenované 2001 FO32 se Zemi přiblížilo na vzdálenost dvou milionů kilometrů, což je zhruba pětinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Asteroid, který měří v průměru asi jeden kilometr, je jedním z nejrychlejších vesmírných těles, která kdy proletěla kolem Země. Vesmírem obíhá rychlostí zhruba 34 kilometrů za sekundu, Země pro srovnání obíhá Slunce rychlostí 30 kilometrů za sekundu.

Podle astronomů tento asteroid nepředstavuje žádné riziko a není pravděpodobné, že by někdy mohla hrozit srážka se Zemí. "Oběžnou dráhu 2001 FO32 kolem Slunce známe velmi přesně, sledujeme ho už od jeho objevení před 20 lety. Neexistuje možnost, že by se tento asteroid dostal k Zemi blíž než na dva miliony kilometrů," uvedl Paul Chodas ze střediska pro zkoumání objektů letících blízko Země (CNEOS).

Asteroidu 2001 FO32 trvá oběh Slunce 810 dní, natolik blízko k Zemi jako letos se dostane až v roce 2052.

Témata:  asteroid NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.