Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letošní největší asteroid proletěl kolem Země, jmenoval se 2001 FO32

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Kolem Země dnes v bezpečné vzdálenosti proletěl největší asteroid, který má letos naši planetu minout. Vesmírné těleso pojmenované 2001 FO32 se Zemi přiblížilo na vzdálenost dvou milionů kilometrů, což je zhruba pětinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Asteroid, který měří v průměru asi jeden kilometr, je jedním z nejrychlejších vesmírných těles, která kdy proletěla kolem Země. Vesmírem obíhá rychlostí zhruba 34 kilometrů za sekundu, Země pro srovnání obíhá Slunce rychlostí 30 kilometrů za sekundu.

Podle astronomů tento asteroid nepředstavuje žádné riziko a není pravděpodobné, že by někdy mohla hrozit srážka se Zemí. "Oběžnou dráhu 2001 FO32 kolem Slunce známe velmi přesně, sledujeme ho už od jeho objevení před 20 lety. Neexistuje možnost, že by se tento asteroid dostal k Zemi blíž než na dva miliony kilometrů," uvedl Paul Chodas ze střediska pro zkoumání objektů letících blízko Země (CNEOS).

Asteroidu 2001 FO32 trvá oběh Slunce 810 dní, natolik blízko k Zemi jako letos se dostane až v roce 2052.

Témata:  asteroid NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.