reklama

Premiér současně hájil pondělní rozhodnutí nevpustit diváky na Světový pohár v biatlonu na Vysočině. "Pokud to nikdo nepochopil, je to akce nad 100.000 lidí," uvedl. Naposledy se světový pohár konal v Itálii, odkud podle něj jeden nakažený divák odjel do Německa. Rada podle Babiše v tomto případě rozhodla správně, a to na doporučení hlavní hygieničky Evy Gottvaldové.

O případném zákazu akcí a shromáždění nad 5000 lidí mluvil v úterý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Opozice vládu kritizovala v souvislosti s omezením Světového poháru v biatlonu za nejednotný postup. Seznam větších akcí připravilo před dnešním jednáním rady ministerstvo vnitra. "Diskutovali jsme o tom, jaká je aktuální situace. Vzhledem k tomu, že nedošlo k nárůstu počtu infikovaných, jsme se rozhodli pouze v tom směru, že akce nad 5000 osob budou hlášeny na příslušnou krajskou hygienickou stanici. Ta potom vyhodnotí případná další opatření," řekl novinářům Hamáček.

Hamáček odmítl tvrzení, že se členové vlády v hledání opatření přetahují. "To není žádná soutěž. Jako ministerstvo dáváme návrhy a vstupujeme do diskuse, posloucháme a vzájemně si vyměňujeme argumenty. Ve chvíli, kdy ministerstvo zdravotnictví řekne, že nedošlo k dalšímu rozvoji (šíření nemoci), neznamená to, že máme tlačit na nějaké řešení, které může přijít v čase," uvedl k premiérem odmítnutému návrhu vnitra na vyhlášení nouzového stavu. Doplnil, že se zajištěním ochranných pomůcek pomůže opatření ministerstva zdravotnictví. Otázku velkých shromáždění zase částečně ošetří nahlašovací povinnost.

Bezpečnostní rada počítá kvůli koronaviru s dalšími zasedáními, termín následujícího zatím politici neohlásili. V pátek dopoledne se vedení bezpečnostní rady sejde s hejtmany. "Byl bych rád, aby tady byla standardní cesta informování," uvedl Hamáček k jednomu z cílů plánované schůzky. Odmítl přitom blíž komentoval postup pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který ráno informoval o pražské pacientce, jejíž test ale zatím neprošel oficiálním potvrzením.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je v případě omezení hromadných akcí nutné postupovat obezřetně. Kdyby stát podle něj na několik měsíců zablokoval veškeré akce, mohl by způsobit "obrovské národohospodářské škody". "Pokud dojde k prvnímu přenosu, tak to zvážíme, ale nyní je míra rizika velice malá," uvedl na tiskové konferenci.

Česko má pět potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Babiš na tiskové konferenci poděkoval hygienikům, že nasazují síly na to, aby vyhledali všechny kontakty pacientů.

Fotbalová i hokejová liga budou pokračovat s diváky

Ve fotbalové lize se bude v neděli hrát pražské derby Slavia - Sparta, na které může dorazit až 20 tisíc fanoušků. Hokejová extraliga pak má před sebou páteční závěrečné kolo základní části, v němž budou tři týmy bojovat o udržení.

Bez omezení se budou hrát i čtyři dnešní zápasy čtvrtfinále českého fotbalového poháru MOL Cupu. Návštěvy nad 5000 diváků se dají očekávat na utkáních pražské Sparty s Ostravou a Plzně s Mladou Boleslaví.

Ředitel hokejové extraligy Josef Řezníček rozhodnutí Bezpečnostní rady státu uvítal. "Jednoznačně je to ve prospěch sportu. Nevím, jestli se z mé strany dá mluvit o nervozitě, především by to byla nervozita klubů a některé, které měly prodané lístky na pátek, tak nervozitu pociťovaly," řekl ČTK.

Také Fotbalová asociace ČR rozhodnutí vítá. "Výsledky jednání Bezpečnostní rady státu, která je obklopena celou řadou odborníků z oblasti epidemiologie, bereme na vědomí a situaci budeme samozřejmě i nadále pečlivě monitorovat. Aktuálně jde každopádně o dobrou zprávu pro fotbal jako takový. Hrát bez fanoušků je proti podstatě sportu," uvedl na webu FAČR předseda asociace Martin Malík.

Ligová fotbalová asociace, která v České republice řídí profesionální soutěže, uvedla, že se pro ni dnešním rozhodnutím nic nemění a je v úzkém kontaktu s kluby.

Také Slavia je ráda, že se zápasy odehrají podle plánu. Zároveň ale vyzvala fanoušky, aby šli na derby jen v případě, že budou zdraví. "Těšíme se, že nejslavnější utkání české historie bude odehráno před vyprodanými tribunami. Pokud však patříte mezi permanentkáře, kteří nejsou v ideální zdravotní kondici či cítíte nachlazení a rádi byste zůstali během derby doma, nabízíme možnost odhlásit vaši účast na zápase," uvedl klub na webu.

"Vzhledem k aktuální situaci doporučujeme fanouškům, kteří jsou po dovolené v Itálii v karanténě, v izolaci nebo mají nějaké virové onemocnění, aby se vzdali účasti na nedělním derby. Účast lze odhlásit v systému Ticketportal, popřípadě vstupenku lze vrátit," dodala Slavia.

Loading...

1 komentář (Poslední 05.03. 02:01) Napište svůj názor

reklama