reklama

Podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje organizovaná skupina, vedená podnikatelem Michalem Redlem, systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku s cílem ovlivňovat výběrová řízení tak, aby mohla od vítězných firem získávat úplatky.

Mezi obviněnými je i bývalý pražský politik Petr Hlubuček, který působil ve straně STAN. Jedním z dalších obviněných je Matej Augustín, bývalý finanční ředitel DPP.

Celá záležitost má vliv na několik veřejných institucí a zakázek, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny a Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

Vyšetřování v případu Dozimetr bylo zahájeno loni v červnu a ukončeno v březnu tohoto roku. Po skončení vyšetřování se obvinění seznamují se spisy. Někteří z obviněných, jako podnikatel Pavel Dovhomilja, spolupracují s policií a poskytují informace o fungování organizované skupiny.

Kauza Dozimetr měla politické dopady, a to vedlo k rezignacím několika významných politiků. Ministr školství a zakladatel hnutí STAN Petr Gazdík byl mezi těmi, kteří kvůli této kauze rezignovali. Europoslanec Stanislav Polčák, který byl spojován s Michalem Redlem, pozastavil své členství v hnutí STAN.

Také ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek, který byl spojován s kauzou Dozimetr, odstoupil ze své funkce. Mračková Vildumetzová, místopředsedkyně Sněmovny, rezignovala kvůli kontroverzím týkajícím se jejího manžela.